TORK Hand Towel Roll Natural H71
Login to View Prices
TORK Hand Towel Roll Natural H71
TORK Hand Towel Roll Natural H71 – 1 Ply – 7.80″ Roll Diameter – 1.93″ Core – Natural – Paper, Fiber – 6 / Carton
Additional information
| Weight | 14.6740 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 15.56 × 8.19 in |
| Core Size | 1.93" |
| Applicable Material | Skin |
| Number of Towels/Wipes Per | 960 |
| Roll Length | 800 ft |
| Diameter | 7.8" |
| For Use With | Tork H71 Towel Roll Dispensers – 771720, 771728, 772720, 772728 |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Ship Class Code | C |
| Product Packaging | Roll |
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towels |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 50% |
| Material(s) | Paper |
| Dirt Types | Grime |
| Post-Consumer Recycled Cont | 50% |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | Natural |
| Length | 10" |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Application | Hand Drying |
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
| UPC | 10073286646184 |
| MPN | 7171300 |
| Brand | Tork® |
| product-type | Paper Towel |
| environmentally-friendly | Yes |
| environmental-certification | Green Seal |
| compatible-dispenser | <p>Tork H71 Hand Towel Dispensers</p> |
| product-color | Natural |
| color-family | Other |
| product-material | Fiber |
| country-of-origin | United States |
| core-diameter | 1.93" |
| number-of-plys | 1 |
| recycled | Yes |
| width | 7.4" |
| brand-name | TORK |
| features | Long Lasting |
| manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| product-name | Hand Towel Roll Natural H71 |
| printed-design-pattern-texture | Logo Embossed |
| application-usage | Multipurpose |
| manufacturer-part-number | 7171300 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Tork Universal Hand Towels<br /> The natural paper hand towels in Universal quality meet basic requirements in the washroom. Products in the Universal line are designed for businesses seeking to provide their washroom with economic, cost-efficient solutions, in good quality, which still maintains a professional appearance. These general towels are suitable for healthcare, manufacturing, industrial and educational facilities.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070289700.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 6 / Carton |
| maximum-roll-diameter | 7.80" |
| weight-approximate | 3.96 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.