Iceberg Indestructable Too 1200 Series 65923 Commercial Grade Picnic Table
Login to View Prices
Iceberg IndestrucTable TOO 1200 Series 65923 Commercial Grade Picnic Table – Gray Steel Frame – Platinum – Steel, Polyethylene – 1 Each
Additional information
| Brand | Iceberg Enterprises, LLC |
|---|---|
| Product Type | Sitting Bench |
| Chair/Seat Type | Bench |
| Product Color | Platinum |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Steel |
| Height | 29" |
| Width | 1972-01-01T06:00:00.000Z |
| Frame Color | Gray |
| Product Series | 1200 |
| Maximum Load Capacity | 600 lb |
| Brand Name | Iceberg |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Product Model | 65923 |
| Product Name | IndestrucTable TOO 1200 Series 65923 Commercial Grade Picnic Table |
| Product Line | Rough n Ready |
| Manufacturer Part Number | 65923 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Perfect for indoor/outdoor break areas or parks, this lightweight, sturdy picnic table seats eight. Weather-resistant top and benches are constructed of steel-reinforced, durable, blow-molded, high-density polyethylene with radius edges for comfort. Material is dent-resistant and stain-resistant for years of use. It will not fade or crack in sunlight. Tube base is made with heavy-gauge, 1-1/2" diameter, powder-coated steel. Steel tube cross bracing delivers strength and sturdiness. Plastic bumpers on legs prevent marring on floors. Picnic table is easy to assemble and disassemble for storage.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 15 Year |
| Additional Information | <ul><li>Contemporary Top Design is 2" Thick</li><li>Heavy Duty 1" Round Powder Coated Steel Legs</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 82 lb |







