HushTone Vacuum Cleaner with Intellibelt, 15″ Cleaning Path, Gray/Orange
Login to View Prices
7 in stock
SKU:
HVRCH54115
Categories: Floor & Carpet Care, Janitorial & Sanitation
Our new HushTone™ two-speed motor causes less disruption with 69 db sound when you want it and more performance when you need it. We understand that this is a tool to complete your job effectively and efficiently. That’s why we designed your HushTone™ with no-tool maintenance, IntelliBelt, and a sealed allergen system.Package Includes: Crevice Tool; Upholstery Brush; 40 ft Serviceable Cord
Additional information
| Weight | 18.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.25 × 15.75 × 11.50 in |
| Current | 10 A |
| On-Board Tools | Yes |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height Adjustment | Four-Position |
| Replacement Filter | Hoover® Commercial 440007773, 440007774 |
| Filter Type(s) | HEPA |
| Hose Length | 8 ft |
| Package Includes | 40 ft Serviceable Cord |
| Replacement Belt | Hoover® Commercial 440007804 |
| Replacement Bag | Hoover® Commercial AH10243, AH10143 |
| Tank Capacity | 4.5 qt |
| Color(s) | Gray/Orange |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Cord Length | 40 ft |
| Body Material | Plastic |
| Headlight (Yes/No) | No |
| Furniture Guard | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Global Product Type | Upright Vacuum Cleaners |
| Cleaning Path | 15" |
| Ship Class Code | B |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073502039878 |
| MPN | CH54115 |
| Brand | Hoover® Commercial |
Be the first to review “HushTone Vacuum Cleaner with Intellibelt, 15″ Cleaning Path, Gray/Orange” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.