HSM Classic 411.2 HS L6 Optical Media Shredder – Cross Cut – 2500 Pieces per Hour – 38.5 gal Waste Capacity
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Optical Disc Shredder |
| Motor Power | 2100 W |
| Shred Speed | 22 ft/min |
| CD/DVD Shred Capacity | 41 Per Minute |
| Shredding Item | 3.5" Floppy Disk |
| Security Level | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 38.50 gal |
| Product Color | Beige |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 16.8" |
| Width | 23.4" |
| Depth | 18.5" |
| Brand Name | HSM |
| Features | Auto Start/Stop |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | 411.2 |
| Product Name | 4112OMDD Shredder |
| Power Consumption | 2102.87 W |
| Product Line | Classic |
| Input Voltage | 115 V AC |
| Manufacturer Part Number | HSM1570173 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Optical media shredder is made with high-quality materials that provide security and durability. It can shred CDs/DVDs and credit cards into 0.086" x 0.157" cross-cut pieces. The P-7 (level 6) security makes sure the shredded material can never be used again. Anti-jam function ensures smooth operations without any shredding delays. Shredder is equipped with solid steel rollers that ensures durability for years. Powerful motor provides continuous cutting operations. The light beam starts shredding as soon as the material is detected saving time. This shredder is easy to use and is mounted on casters for easier mobility around the workplace.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021424766.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Classic 411.2 OMDD Shredder</li><li>Reusable Waste Bag</li></ul> |
| Shred Size | 0.086" x 0.157" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Additional Information | <ul><li>Current: 15 A</li><li>Frequency: 60 Hz</li></ul> |
HSM Classic 411.2 HS L6 Optical Media Shredder – Cross Cut – 2500 Pieces per Hour – 38.5 gal Waste Capacity
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Optical Disc Shredder |
| Motor Power | 2100 W |
| Shred Speed | 22 ft/min |
| CD/DVD Shred Capacity | 41 Per Minute |
| Shredding Item | 3.5" Floppy Disk |
| Security Level | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 38.50 gal |
| Product Color | Beige |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 16.8" |
| Width | 23.4" |
| Depth | 18.5" |
| Brand Name | HSM |
| Features | Auto Start/Stop |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | 411.2 |
| Product Name | 4112OMDD Shredder |
| Power Consumption | 2102.87 W |
| Product Line | Classic |
| Input Voltage | 115 V AC |
| Manufacturer Part Number | HSM1570173 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Optical media shredder is made with high-quality materials that provide security and durability. It can shred CDs/DVDs and credit cards into 0.086" x 0.157" cross-cut pieces. The P-7 (level 6) security makes sure the shredded material can never be used again. Anti-jam function ensures smooth operations without any shredding delays. Shredder is equipped with solid steel rollers that ensures durability for years. Powerful motor provides continuous cutting operations. The light beam starts shredding as soon as the material is detected saving time. This shredder is easy to use and is mounted on casters for easier mobility around the workplace.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021424766.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Classic 411.2 OMDD Shredder</li><li>Reusable Waste Bag</li></ul> |
| Shred Size | 0.086" x 0.157" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Additional Information | <ul><li>Current: 15 A</li><li>Frequency: 60 Hz</li></ul> |











