HSM Classic 125.2 – 1/32″ x 3/16″ + External Autom. Oiler – Continuous Shredder – Particle Cut – 4 Per Pass – for shredding Paper, Staples, Paper Clip – 0.031″ x 0.188″ Shred Size – P-7/F-3 – 10.04″ Throat – 20.10 gal Wastebin Capacity – White
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 4 Per Pass |
| Shredding Item | Paper Clip |
| Security Level | P-7/F-3 |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Recommended Number Of Users | 5 |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 20.10 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29" |
| Width | 23" |
| Depth | 19.2" |
| Brand Name | HSM |
| Features | Caster |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | 125.2 |
| Product Name | Classic 125.2 – 1/32" x 3/16" + External Autom. Oiler |
| Power Consumption | 670 W |
| Product Line | Classic |
| Throat Width | 10.04" |
| Application/Usage | Office |
| Input Voltage | 120 V |
| Manufacturer Part Number | 1562173O |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | High-security shredder meets DOD and NSA/CSS 02-01 and 04-02 mandatory security requirements. High-quality materials provide security and durability. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Powerful motor delivers continuous operation. Anti-Jam technology easily and quickly reverses if the machine is overloaded. Safety element prevents unintentional entry. Emptying and removing the collection bag is convenient and effortless. High-quality wooden floor cabinet with door is equipped with casters for easy mobility. Shredder also includes a light barrier for automatic start/stop and external oiler. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.031" x 0.188" |
| Shred Type | Particle Cut |
| Weight (Approximate) | 101.41 lb |













