HR170R Printing Calculator, Black/Red Print, 2 Lines/Sec
Login to View Prices
This desktop printing calculator prints 2.0 lines per second with two-color printing and Cost/Sell/Margin functionality. Check and correct up to 150 steps and print after correction. Clock and calendar function prints time and date.
Additional information
| Weight | 1.2600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.61 × 6.49 × 2.54 in |
| Logical (Boolean) Operation | No |
| Probability (Random Number) | No |
| Simultaneous Equations | No |
| Variable Regression | No |
| Trig/Log Functions | No |
| Markup/Down Key | Yes |
| Complex Number Calculations | No |
| Linear Regression | No |
| Polar-Rectangular Conversio | No |
| Square Root Key | No |
| Time/Date | Yes |
| Display Notation | Numeric |
| Calculators Display Type | LCD |
| Item Count Function | Yes |
| Matrices | No |
| Bond Calculations | No |
| Grand Total Key | Yes |
| Hyperbolic Functions | No |
| Percent Add-On/Discount | Yes |
| Print Color(s) | Red |
| Fraction Calculations | No |
| Fraction/Decimal Conversion | No |
| Calculators Memory | 4-Key |
| Equation Editor | No |
| Metric Conversion | No |
| Double Zero Key | Yes |
| Decimal Function | No |
| Cash Flow Calculations | No |
| Global Product Type | Printing Calculators |
| Replacement Roll Paper | Universal® 35720 |
| Ribbon/Roller Printer | Roller |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Replacement Ribbon/Roller | Victor® IR40T |
| Print Speed (Lines per Seco | 2 |
| I/O Port | No |
| Size | 6.5 x 11.63 |
| Time-Value-of-Money | No |
| Wall-Mountable | No |
| Depreciation Calculations | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Date Calculations | No |
| Loan Calculation | No |
| Interest Rate Conversion | No |
| Amortization | No |
| Base Number Calculations | Yes |
| Backspace Key | Yes |
| Confidence Interval Calcula | No |
| +/- Switch Key | Yes |
| Percent Key(s) | Yes |
| Tax Calculation | Yes |
| Cost/Sell/Margin | Yes |
| Number of Display Digits | 12 |
| Display Characters Height | 12 mm |
| Power Source(s) | AC |
| Display Angle | Tilted |
| Currency Exchange Function | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 889232601199 |
| MPN | HR-170RC |
| Brand | Casio® |












Reviews
There are no reviews yet.