HPE SFP28 Module – For Data Networking, Optical Network – 1 x 25GBase-X Network – Optical Fiber25 Gigabit Ethernet – 25GBase-X – 25 Gbit/s – Plug-in Module
- SFP28 is the single answer to all your desired and specified application execution needs
- 25GBase-X network technology for convenient, easy sharing of data and information with maximum feasibility
- 25 Gigabit Ethernet technology delivers economical and power-efficient connectivity
- Optical fiber cable compatible – Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
- Plug-in Module form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- SFP28 with data networking application/usage for maximum dependability and convenience
Additional information
| Weight | 0.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.00 × 0.20 × 8.00 in |
| Total Number of Ports | 1 |
| Maximum Data Transfer Rate | 25 Gbit/s |
| Compatibility | MSA Compliant |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Website Addres | |
| Packaged Quantity | 4 |
| Ethernet Technology | 25 Gigabit Ethernet |
| Product Type | SFP28 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x 25GBase-X Network |
| Form Factor | Plug-in Module |
| Network Technology | 25GBase-X |
| Application/Usage | Data Networking,Optical Network |
| UPC | 190017645087 |
| MPN | S0K91A |
| Brand | HPE |












Reviews
There are no reviews yet.