HPE ProLiant DL380 Gen11 Intel Xeon-G 6426Y 16-Core (2.50GHz 37.50MB) 32GB (1 x 32GB) PC5-4800B RDIMM 8 x Hot Plug 2.5in Small Form Factor x1 Tri-Mode Basic Carrier MR408i-o No Optical 800W 3 Year Next Business Day Warranty
Login to View Prices
HPE ProLiant DL380 Gen11
Adaptable for diverse workloads and environments, the secure 2P 2U HPE ProLiant DL380 Gen11 delivers world-class performance with the right balance of expandability and scalability. Designed for supreme versatility and resiliency while being backed by a comprehensive warranty make it ideal for multiple environments from Containers to Cloud to Big Data. Standardize on the industry’s most trusted compute platform.
- Xeon Gold processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- 2.50 GHz processor speed for efficient performance with maximum reliability
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- Hexadeca-core (16 Core) processor core helps server process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 37.50 MB cache memory makes data and information immediately available for your convenience to ensure maximum efficiency
- 4th Gen server generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 32 GB memory offers effective multitasking
- 4 USB ports offers a more refined structure and safer to use connectivity
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Rack form factor for added reliability and dependability
Additional information
| Weight | 72.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.60 × 17.60 × 3.40 in |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Energy Efficiency Certifica | ENERGY STAR 3.0 |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Number of Power Supplies In | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) S | 1 |
| Number of Total Memory Slot | 32 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Product Type | Server |
| Product Line | ProLiant |
| Remote Management | Yes |
| Number of Occupied Memory S | 1 |
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Form Factor | Rack |
| Standard Memory | 32 GB |
| Number of Internal 2.5" Bay | 8 |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Number of Processors Instal | 1 |
| Maximum Power Supply Wattag | 800 W |
| Number of Power Supplies Su | 2 |
| Controller Type | Serial ATA |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Website Addres | |
| Additional Warranty Informa | <p>3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response.</p> |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Error Checking | ECC |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) Sl | 2 |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management Controlle | HPE iLO 6 |
| Operating System Supported | Windows Server,Red Hat Enterprise Linux,SuSE Linux Enterprise Server,Ubuntu Server,Oracle Linux,Citrix XenServer |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Rack Height | 2U |
| Product Series | DL380 G11 |
| PCI Express Details | PCIe Slots 3-slots (x8, x16, x8) |
| Controller Model | MR408i-o |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Security Features | <ul><li> UEFI Secure Boot and Secure Start support</li><li> Tamper-free updates – components digitally signed and verified</li><li> Immutable Silicon Root of Trust </li><li> Ability to rollback firmware </li><li> FIPS 140-2 validation </li><li> Secure erase of NAND/User data </li><li> Common Criteria certification </li><li> Configurable for PCI DSS compliance </li><li> Advanced Encryption Standard (AES) and Triple Data Encryption Standard (3DES) on browser </li><li> Support for Commercial National Security Algorithms (CNSA) </li><li> Secure Recovery – recover critical firmware to known good state on detection of compromised firmware </li></ul> |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Energy Star | Yes |
| Number of Total Expansion S | 3 |
| VGA | Yes |
| Number of Total Expansion B | 8 |
| Cache | 37.50 MB |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Package Contents | <ul><li> ProLiant DL380 G11 Server</li><li> SFF Easy Install Rail Kit</li><li> Cable Management Arm</li></ul> |
| Processor Model | 6426Y |
| UPC | 190017647944 |
| MPN | P60637-B21 |
| Brand | HPE |

















Reviews
There are no reviews yet.