HPE ProLiant DL380 G11 2U Rack Server – 1 x Intel Xeon Gold 5416S 2 GHz – 32 GB RAM – Serial ATA/600, 12Gb/s SAS Controller
Login to View Prices
Adaptable for diverse workloads and environments, the secure 2P 2U HPE ProLiant DL380 Gen11 delivers world-class performance with the right balance of expandability and scalability. Designed for supreme versatility and resiliency while being backed by a comprehensive warranty make it ideal for multiple environments from Containers to Cloud to Big Data. Standardize on the industry’s most trusted compute platform.
- Xeon Gold processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- 2 GHz processor speed for efficient performance with maximum reliability
- The DDR5 SDRAM memory technology efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 30 MB cache memory for dependable, fast retrieval of information to ensure maximum convenience and usability
- 2 processors supported for optimal performance and maximum reliability
- 4th Gen server generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- With 32 GB memory, improve system performance to execute complex applications
- RAID provides efficient data redundancy in the case of a drive failure to ensure maximum dependability
- 5 USB ports allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Additional information
| Weight | 72.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.60 × 17.60 × 3.40 in |
| Energy Efficiency Certifica | ENERGY STAR 3.0 |
| Number of Total Memory Slot | 32 |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Number of Network (RJ-45) P | 2 |
| Product Type | Server |
| Product Line | ProLiant |
| Remote Management | Yes |
| Number of Occupied Memory S | 1 |
| Controller Type | Serial ATA/600,12Gb/s SAS |
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Form Factor | Rack |
| Number of Processors Suppor | 2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Number of Internal 2.5" Bay | 8 |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| RAID Supported | Yes |
| Number of Processors Instal | 1 |
| Maximum Power Supply Wattag | 800 W |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Website Addres | |
| Additional Warranty Informa | <p>3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response.</p> |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Processor Model | 5416S |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management Controlle | HPE iLO 6 |
| Rack Height | 2U |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Security Features | <ul><li> UEFI Secure Boot and Secure Start support</li><li> Tamper-free updates – components digitally signed and verified</li><li> Immutable Silicon Root of Trust</li><li> Ability to rollback firmware</li><li> FIPS 140-2 validation</li><li> Secure erase of NAND/User data</li><li> Common Criteria certification</li><li> Configurable for PCI DSS compliance</li><li> Advanced Encryption Standard (AES) and Triple Data Encryption Standard (3DES) on browser</li><li> Support for Commercial National Security Algorithms (CNSA)</li><li> Secure Recovery – recover critical firmware to known good state on detection of compromised firmware</li></ul> |
| Package Contents | <ul><li> ProLiant DL380 G11 Server</li><li> SFF Easy Install Rail Kit</li><li> Cable Management Arm</li><li> 6-foot IEC C-13/C-14 Jumper Cord</li></ul> |
| Operating System Supported | Windows Server,Red Hat Enterprise Linux,SuSE Linux Enterprise Server,Oracle Linux,Ubuntu |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Number of Power Supplies In | 1 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Number of Power Supplies Su | 2 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Cache | 30 MB |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Product Series | DL380 G11 |
| Controller Model | MR408i-o |
| PCI Express Details | 3-slots (x8, x16, x8) as standard |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Energy Star | Yes |
| Number of Total Expansion S | 3 |
| VGA | Yes |
| Number of Total Expansion B | 8 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | P52561-B21 |
| Brand | HPE |

















Reviews
There are no reviews yet.