Hp Smart Tank 7001 Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White
Login to View Prices
HP Smart Tank 7001 Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White – Copier/Printer/Scanner – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 5000 Pages Monthly – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Wireless LAN – Apple AirPrint, Mopria, HP Print Service Plugin, HP Smart App, Wi-Fi Direct – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| USB | Yes |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 9 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 15 |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Color |
| Recommended Monthly Print Vol | 400 to 800 |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.8" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 14.3" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | HP |
| Operating System Supported | <p>macOS v10.14 Mojave, macOS v10.15 Catalina, macOS v11 Big Sur, 2 GB HD, Internet requiredWindows 11, Windows 10, 7: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, Internet connection, Internet Explorer.</p> <p></p> |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 7001 |
| Product Name | Smart Tank 7001 All-in-One Printer |
| Product Line | Smart Tank |
| Scanner Type | Flatbed |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Output Tray 100 Sheets |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 28B49A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Seamlessly print from start to finish with this Smart Tank All-in-One Printer. High-capacity ink tank handles large jobs in vivid colors while reducing time spent refilling cartridges. High-volume tank prints up to 8, 000 pages in color or up to 6, 000 pages in black. Maximum print speed is 15 ppm in black and 9 ppm in color with a resolution up to 1200 x 1200 dpi (black) or 4800 x 1200 (color). Printer features automatic duplex printing, 250-sheet input tray and 100-sheet output tray. Scan a variety of media types using the flatbed. Maximum optical scan resolution is 1200 dpi while copy resolution is 600 dpi. Copier function creates up to 99 copies. Connect device using high-speed USB, Wi-Fi or Bluetooth. Print straight from your compatible mobile device with the Apple AirPrint, Mopria and more. Two-line LCD with Smart guided buttons eases navigation.</p> |
| Media Size | 5" x 8" |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 5000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>Smart Tank 7001 All-in-One Printer</li> <li>HP 32XL Black Original Ink Bottle</li> <li>HP 31 Cyan Original Ink Bottle</li> <li>HP 31 Magenta Original Ink Bottle</li> <li>HP 31 Yellow Original Ink Bottle</li> <li>HP Black Printhead</li> <li>HP Tri-color Printhead</li> <li>Power Cord</li> <li>Ink Caution Flyer</li> <li>Setup Guide</li> <li>Reference Guide</li> <li>Regulatory Flyer</li> <li>Warranty flyer</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 14.1 lb |











