Hp Officejet 250 Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
HP Officejet 250 Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – Copier/Printer/Scanner – 20 ppm Mono/19 ppm Color Print – 4800 x 1200 dpi Print – Manual Duplex Print – Up to 500 Pages Monthly – 50 sheets Input – Color Scanner – 600 dpi Optical Scan – Wireless LAN – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 50 sheets |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 7 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 10 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 20 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 19 |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.6" |
| Width | 15" |
| Depth | 7.8" |
| Media Type | Light Paper |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Portable |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 250 |
| Product Name | OfficeJet 250 Mobile All-in-One Printer |
| Product Line | Officejet |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2.65" |
| Duplex Printing | Manual |
| Media Handling | 1 x Input Tray – 50 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | CZ992A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This portable, all-in-one printer with a 2.65" color touch screen fits in your car, backpack and more for convenient use virtually anywhere. Quickly print, copy and scan multipage documents hands-free with the 10-page automatic document feeder. Bluetooth Smart technology and Wi-Fi Direct let you simply connect and print from your laptop or mobile devices. Auto Wireless connect makes setup fast and simple to let you start printing directly out of the box. Its powerful, long-lasting battery reduces charging interruptions to keep you working for longer. And when it's depleted, just plug in your AC power source to charge it fully within 90 minutes. Keep moving throughout your day with fast print speeds up to 10 pages per minute in black and up to 7 pages per minute in color. Plus, its premium design and quiet performance let you impress clients without noisy interruptions. Inkjet printer also features 700 MHz processor speed, 256MB DDR3 memory, up to 50-page paper input and more.</p> |
| Media Size | 3" x 5" |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery |
| Duty Cycle | 500 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 6.5 lb |
















