The 1U Monitor/Utility Shelf is a fixed shelf that can be mounted at any height within HP Racks to place a monitor or another component. Bezels for a 14″, 15″ and 17″ monitor are included. The Monitor/Utility Shelf is 19″ (482.6 mm) wide and 29.13″ (739.9 mm) deep with a load capacity of 150 lbs (68.1 kg).
Additional information
| Weight | 18.5800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.10 × 19.00 in |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Website Addres | |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Graphite |
| Product Type | Rack Shelf |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Rack Height | 1U |
| Maximum Weight Capacity | 150 lb |
| UPC | 0 |
| MPN | 253449-B21 |
| Brand | HPE |












Reviews
There are no reviews yet.