Hp Deskjet 4155e Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White
Login to View Prices
HP Deskjet 4155e Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White – Copier/Mobile Fax/Printer/Scanner – 4800 x 1200 dpi Print – Manual Duplex Print – Up to 1000 Pages Monthly – 60 sheets Input – Color Flatbed Scanner – Monochrome Fax – Wireless LAN – HP Smart App, Apple AirPrint, Mopria – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Monochrome |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 60 sheets |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 5.5 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 8.5 |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 100 to 300 |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.3" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 22.8" |
| Media Type | Envelope |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 4155e |
| Product Name | DeskJet 4155e All-in-One Printer |
| Product Line | Deskjet |
| Scanner Type | Flatbed |
| Duplex Printing | Manual |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder – 35 Sheets Capacity |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 26Q90A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Print, copy and scan in color using the DeskJet 4155e All-in-One Printer even from your smartphone, using HP Smart app. Get quick and easy printing directly at the control panel. Work fast and hands-free, using its 35-sheet auto feeder to help you complete scan and copy jobs quickly. Eliminate steps in repetitive tasks with customizable Shortcuts that also get you started fast with simple, step-by-step setup help you organize documents 50 percent faster. Print speed is up to 5.5 color pages per minute with up to 4800 x 1200 optimized dpi when printing from a computer. Connectivity includes Wireless 802.11a/b/g/n and Hi-Speed USB 2.0. Thermal inkjet printer also features mobile fax (send), flatbed scanning up to 8.5" x 11.69", feeder scanning up to 8.5" x 14", copying up to 9 duplicates with up to 300 x 300 dpi, 64MB memory and 60-sheet input tray. |
| Media Size | 8" x 10" |
| Multifunction Devices | Copier/Mobile Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 1000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>DeskJet 4155e All-in-One Printer</li> <li>67 Setup Black Cartridge</li> <li>67 Setup Tri-Color Cartridge</li> <li>Regulatory Flyer</li> <li>Setup Guide</li> <li>Reference Guide</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 10.6 lb |
















