Original HP inks are formulated to produce professional-quality everyday documents for a great value, while allowing workgroups to save time creating consistent, durable prints that stay vivid for decades. Lock in the quality and performance you expect from your HP printer with the cartridge it is designed to use. All Original HP ink cartridges load in a snap and maintain quality until the last drop.
Additional information
| Weight | 0.4100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.10 × 8.46 × 1.89 in |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Cyan |
| Market Indicator (Cartridge | HP 981A |
| For Use With | HP PageWide Enterprise Color 556, 586 Series |
| Ship Class Code | G |
| OEM/Compatible | OEM |
| Remanufactured | No |
| Supply Type | Ink |
| Global Product Type | Ink/Ink Cartridges |
| Device Types | Inkjet Printer |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Page-Yield | 6,000 |
| UPC | 888793202067 |
| MPN | J3M68A |
| Brand | HP |



















Reviews
There are no reviews yet.