House of Doolittle Earthscapes Flowers 18-12 Desk Pad
Login to View Prices
House of Doolittle EarthScapes Flowers 18-1/2″ Desk Pad – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 1 Month Single Page Layout – 18 1/2″ x 13″ Sheet Size – 1.50″ x 1.87″ Block – Headband – Desk Pad – Leatherette, Chipboard – Reinforced Corner, Reference Calendar, Notes Area – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Planner |
| Sheet Width | 18 1/2" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 13" |
| Block Height | 1.50" |
| Block Width | 1.87" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Julian Dates | Yes |
| Product Material | Chipboard |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Headband |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Notes Area |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | EarthScapes Flowers 18-1/2" Desk Pad |
| Printed Design/Pattern/Texture | Floral |
| Refillable | No |
| Manufacturer Part Number | 1596 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brighten any office using this Floral Desk Pad with a stunning floral photo on each month. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes unruled daily blocks (1-1/2" x 1-7/8"), shaded weekends, Sunday-through-Saturday scheduling, numbered weeks, count of days/days remaining, holidays, note space and a full-year reference calendar. Weekends are highlighted so the work week stands out. Heavy-duty chipboard offers writing support. Monthly sheets are secured with reinforced corners and bound with a matching black leatherette header. Calendar pages are printed in soy ink on FSC certified recycled paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











