House of Doolittle Blue/Gray Print Monthly Desk Pad – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 1 Month Single Page Layout – 22″ x 17″ Sheet Size – 2.37″ x 1.87″ Block – Desk Pad – Blue – Paper – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 22" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 17" |
| Block Height | 2.37" |
| Block Width | 1.87" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Paper |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | Blue/Gray Print Monthly Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | 164 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Calendar desk pad offers monthly planning and protection for your desktop with planning pages bound and perforated at the top. Two reinforced, blue leatherette corners secure pages at the bottom. Planning pages range 12 months from January to December and are printed in deep blue and gray. One-page-per-month format includes ruled daily blocks (2-3/8" x 1-7/8"), count of days/days remaining, Sunday-through-Saturday scheduling, ruled notes area, and a full-year calendar reference along the bottom. Nonrefillable desk pad contains paper made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <ul><li>EPA/CPG Compliant</li><li>Holder Style: Headband with Bottom Corners</li><li>Full-year reference calendar makes planning easier</li><li>Nonrefillable</li><li>Printed with Soy Inks</li></ul> |











