House of Doolittle 3-Month View Monthly Desk Pad Calendar
Login to View Prices
House of Doolittle 3-month View Monthly Desk Pad Calendar – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January – December – 3 Month Single Page Layout – 17″ x 22″ Sheet Size – Desk Pad – Black, Blue – Planning Matrix, Reinforced Corner, Durable, Perforated, Easy Tear, Appointment Schedule – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 17" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 22" |
| Block Height | 1.50" |
| Block Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Single Page Layout | 3 Month |
| Start Month | January |
| End Month | December |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | Blue |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Appointment Schedule |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | 3-month View Monthly Desk Pad Calendar |
| Manufacturer Part Number | 136 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Plan ahead or look back with this unique desk pad calendar that offers a display of three months at a time. See previous, current and next month on every page. Dated planning pages range 12 months from January to December. The 12 sheets are bound with a blue leatherette headband at the top and two blue matching, reinforced corners at the bottom for durability throughout the year. Each page is perforated at the top for easy tear-off as needed. Format includes spacious daily blocks (1-1/2" x 2"), count of days/days remaining, holidays, Sunday-through-Saturday scheduling and a full-year reference calendar at the bottom. Holiday dates printed in light blue to stand out. Calendar pages are printed on FSC certified paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











