House of Doolittle Wild Flower Monthly Desk Pad – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January – December – 1 Month Single Page Layout – Leatherette – Desk Pad – Multi, Black – Leatherette, Chipboard – 17″ Height x 22″ Width – Dated Planning Page, Holiday Listing, Printed, Ruled Daily Block, Perforated, Reference Calendar, Reinforced Corner, Durable, Top Bound, Easy Tear, Notes Area – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| End Month | December |
| Julian Dates | Yes |
| Corner Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Chipboard |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Leatherette |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 17" |
| Width | 22" |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Notes Area |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Model | 197 |
| Product Name | Wild Flower Monthly Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | 197 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brighten your desktop with this Wild Flower Monthly Desk Pad. Each month has a different illustration of a wildflower. Dated planning pages range 12 months from January to December. The pad is bound and perforated at the top for easy page removal and features with matching, chipboard, reinforced, black leatherette corners for durability throughout the year. One-page-per-month format features unruled daily blocks (2-3/8" x 2-5/8") from Sunday to Saturday, count of days/days remaining, numbered weeks, U.S. and Canadian holidays and ruled notes section as well as a full-year reference calendar on the side. FSC certified, recycled paper is printed with soy ink.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
House of Doolittle Wild Flower Monthly Desk Pad – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January – December – 1 Month Single Page Layout – Leatherette – Desk Pad – Multi, Black – Leatherette, Chipboard – 17″ Height x 22″ Width – Dated Planning Page, Holiday Listing, Printed, Ruled Daily Block, Perforated, Reference Calendar, Reinforced Corner, Durable, Top Bound, Easy Tear, Notes Area – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| End Month | December |
| Julian Dates | Yes |
| Corner Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Chipboard |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Leatherette |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 17" |
| Width | 22" |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Notes Area |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Model | 197 |
| Product Name | Wild Flower Monthly Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | 197 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brighten your desktop with this Wild Flower Monthly Desk Pad. Each month has a different illustration of a wildflower. Dated planning pages range 12 months from January to December. The pad is bound and perforated at the top for easy page removal and features with matching, chipboard, reinforced, black leatherette corners for durability throughout the year. One-page-per-month format features unruled daily blocks (2-3/8" x 2-5/8") from Sunday to Saturday, count of days/days remaining, numbered weeks, U.S. and Canadian holidays and ruled notes section as well as a full-year reference calendar on the side. FSC certified, recycled paper is printed with soy ink.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













