Hot Press Bright Fine Art Paper Roll, 16 mil, 17″ x 50 ft, Smooth Matte White
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
EPSS042333
Categories: Printing Supplies, SCHOOL SUPPLIES
100% cotton rag media with a bright smooth finish. Extremely high color gamut and black density. 96 ISO Brightness. 98% opacity. Acid-free and pH buffered.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 7.00 × 6.00 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Global Product Type | Photo Print Rolls |
| Paper Finish | Smooth Matte |
| Machine Compatibility | Wide-Format Laser Printers |
| Paper/Media Thickness (mil) | 16 mil |
| Paper/Media Color(s) | Bright White |
| Sheet/Roll Size | 17" x 50 ft |
| Rolls Per Unit | 1 |
| End of Roll Indicator | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 010343871274 |
| MPN | S042333 |
| Brand | Epson® |
Be the first to review “Hot Press Bright Fine Art Paper Roll, 16 mil, 17″ x 50 ft, Smooth Matte White” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.