Hospeco Feminine Hygiene Receptacle – Rectangular – 11.6″ Height x 8.3″ Width x 4.5″ Depth – Stainless Steel – Stainless Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Hospital Specialty Company |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.6" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 4.5" |
| Brand Name | Hospeco |
| Manufacturer | Hospital Specialty Company |
| Product Model | ND-1E |
| Product Name | Feminine Hygiene Receptacle |
| Manufacturer Part Number | ND1E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Feminine hygiene receptacle provides a convenient location to dispose items in the restroom. Lid conceals contained items to help maintain sanitary conditions. Smooth exterior can be quickly wiped down for hygienic use. Flat-back design allows convenient placement to save space in tight locations. Receptacle is wall-mountable but does not include screws. It can be used with waxed liners (sold separately) for simple disposal.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <ul><li>Hinged lid</li><li>Stays open for disposals, then closes tightly</li><li>Empties from the bottom and hands never touch the contents</li></ul> |











