Horizontal Sliding Porcelain Magnetic Whiteboard, 96″ x 48″, White Surface, Anodized Aluminum Frame
Login to View Prices
100 in stock
SKU:
GHEHSM248
Categories: Boards & Board Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Ghent’s Horizontal Slider provides a panel system with multiple dry-erase whiteboard panels to serve a multitude of needs, doubling the usable space. Two top-suspended panels glide on nylon rollers for smooth operation. The porcelain-on-steel writing surface creates a durable, high-performance whiteboard. It accepts magnets and resists scratches and stains. The board is constructed with heavy-duty anodized aluminum trim and includes a 2 natural cork map rail. Porcelain writing surface carries Ghent’s 50-year guarantee.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 167.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96.00 × 6.50 × 48.00 in |
| Frame Color/Finish | Anodized |
| Board Depth | 6.5" |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Surface Material | Porcelain |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Board Height | 48" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frame Material | Aluminum |
| Board Width | 96" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 014935502010 |
| MPN | HSM248 |
| Brand | Ghent |
Be the first to review “Horizontal Sliding Porcelain Magnetic Whiteboard, 96″ x 48″, White Surface, Anodized Aluminum Frame” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.