Honeywell Voyager 1602g Pocket Scanner
- SKU: IMS3M1172
Looking for the perfect scanning companion for your tablet-based retail point-of-sale and field service applications? The affordable Voyager™ 1602g wireless scanner is the one. It packs high-performance area-imaging technology into an elegant and pocketable form factor that makes scanning easy and – dare we say – fun.
- At a low cost, it gives more control by manual scanning, thus adds to the effectiveness and profitability
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Increases productivity by giving the opportunity to wander, without the tangle of cables
- Bluetooth technology – Allows compatibility with most of your smart devices
Additional information
| Dimensions | 1.90 × 0.90 in |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Bluetooth | Yes |
| Host Interface | USB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Model | 1602g |
| Image Sensor Type | Imager |
| Package Type | Retail |
| Length | 4.7" |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Line | Voyager |
| Scanning Capability | 1D,2D |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 1602G2D-2USB-OS |
| Brand | Honeywell |
Be the first to review “Honeywell Voyager 1602g Pocket Scanner” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.