Honeywell RT10A Tablet – 10.1″ WUXGA – Qualcomm – 4 GB – 32 GB Storage – Android 9.0 Pie
Login to View Prices
RT10A
Rugged Tablet
The Honeywell RT10A rugged tablet is designed for rapid user adoption, minimized TCO and optimized device management. Whether you’re a supervisor or a shop floor employee, a manager or a maintenance worker, the RT10A is ready to fit into your daily workflow.
Keeping workers and managers connected and providing them with the data and functionality they need, when they need it, is crucial to every business. To enable this, you need mobile devices that not only fit your workflow, but also your workforce. If workers don’t use a device, the benefits of connectivity, data capture and productivity are never achieved.
With its 10.1-inch bright, high-resolution, optically bonded display and a light yet durable form factor, the Honeywell RT10A rugged tablet is easy to use all day long, making it perfect for rapid user adoption. For data capture, the FlexRange dual-lens imager is capable of scans less than 0.1 m (5 in) all the way out to 10.7 m (35 ft), so users can easily capture barcodes from across the room without having to waste time getting close enough for a scan.
In addition to flexibility and ease of use, mobile devices must also deliver minimized TCO by being durable and optimized for productivity. With its rugged drop specification and IP65 rating, the RT10A is built to last, and its hot-swappable battery packs can save you the hours of downtime that can occur when a device loses its charge. In addition, the RT10A is built on Honeywell’s Mobility Edge™ platform, which helps future-proof your investment through Android™ R and beyond, as well as accelerating deployments to minimize your time to value.
FEATURES AND BENEFITS
Powerful barcode scan capabilities including near, mid and far range scans with instantaneous autofocus.
Turn data into action with the RT10A and Operational Intelligence. Find and fix problems like device abusers, or units that weren’t charged overnight.
Stay connected with field employees with the RT10A and Smart Talk. Connect field workers with subject matter experts using secure PTT, text, voice and video communications.
Rugged construction withstands 1.2 m (4 ft) drops to concrete using MIL-STD 810G standards, and has an IP65 rating against dust and water.
Vehicle docks for forklift mounting, desk docks for office use, hand or shoulder straps for keeping your tablet at your side – the RT10A has a full suite of accessories for many different workflows.
- Tablet is the single answer to all your desired computation needs
- The lavish 2.20 GHz processing speed and 4 GB memory lets you easily juggle between social, professional and gaming apps
- 10.1″ screen area is sufficient to showcase digital content
- Experience responsive, fast performance, built-in security, and remote management capabilities with the Octa-core (8 Core) core processor
- 4 GB memory makes you productive with its smooth performance
- Android 9.0 Pie OS makes you more productive and creative
- 8 Megapixel ultra-high front camera resolution for SLR like professional pictures and videos
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN to offer maximum productivity
- WUXGA screen mode provides s stunning display for your viewing pleasure
- Slate form factor ensures maximum comfort and pain, fatigue-free usage
Additional information
| Weight | 2.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.80 × 10.70 × 0.80 in |
| Screen Size | 10.1" |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Form Factor | Slate |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 9.0 Pie |
| Product Type | Tablet |
| Bluetooth | Yes |
| Memory Card Supported Capac | 512 GB |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Wireless LAN | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Memory | 4 GB |
| Battery Capacity | 5900 mAh |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Sensor Type | Ambient Light Sensor,Accelerometer,Gyro Sensor |
| Features | Barcode Scanner,Water Resistant,GLONASS,Galileo,Beidou |
| Product Model | RT10A |
| Memory Card Supported | microSDXC,microSDHC,microSDIO |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| USB Type-C | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>RT10A Tablet</li> <li>Hot-swap Standard Battery</li> <li>AC Adapter</li> </ul> |
| USB Type-C Detail | 1x USB 3.0 (Type C) |
| UPC | 9999999999999 |
| MPN | RT10A-L0N-17C12S0F |
| Brand | Honeywell |













Reviews
There are no reviews yet.