Honeywell 5912 Digital Steel Depository Security Safe (106 Cu Ft)
Login to View Prices
Honeywell 5912 Digital Steel Depository Security Safe (1.06 cu ft.) – 1.06 ft� – Combination, Programmable, Digital Lock – 3 Live-locking Bolt(s) – Scratch Resistant, Spy Proof – for Mail Box – Internal Size 11.80″ x 13.80″ x 11.20″ – Overall Size 20.2″ x 14″ x 15.2″ – Black – Steel, Steel, Steel
Additional information
| Brand | Honeywell International, Inc |
|---|---|
| Product Type | Security Safe |
| Volume Capacity | 1.06 ft� |
| Number Of Live Locking Bolts | 3 |
| Internal Height | 11.80" |
| Internal Width | 13.80" |
| Internal Depth | 11.20" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 20.2" |
| Width | 14" |
| Depth | 15.2" |
| Brand Name | Honeywell |
| Durability | Spy Proof |
| Features | Anti-fish Baffle |
| Lock Type | Digital |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Product Model | 5912 |
| Product Name | 5912 Digital Steel Depository Security Safe (1.06 cu ft.) |
| Application/Usage | Mail Box |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | 5912 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 5912 Depository Security Safe is an exceptional choice for those looking for an easily programmable safe that offers enhanced defense. Utilizing improved digital lock technology, this safe is accessible for owners and nearly impossible for would-be intruders to breach. Additional features include three solid steel, live-locking bolts and a deposit door with Anti-Fish Baffle for your peace of mind when securing your valuables. Safe's interior storage capacity is 1.06 cubic feet with dimensions of 13.8" wide x 11.2" deep x 11.8" high. Safe also includes a 1/2" steel door and heavy-duty door hinges. Predrilled mounting holes and hardware increase the number of installation options. Powder-coat finish is scratch-resistant.</p> |
| Limited Warranty | 7 Year |
| Weight (Approximate) | 76 lb |











