Honeywell 1001AB01 Battery – For Mobile Computer – Battery Rechargeable – 5500 mAh – 20 Wh – 4.2 V DC
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Proprietary Battery Size battery size for better reliance and optimal performance
- 20 Wh battery energy for reliable usability and added productivity
- 4.2 V DC battery – Powers your mobile computer safely
- Can be used multiple times, hence saving your money
- 5500 mAh battery capacity allows longer, charged usage in a dependable manner with maximum feasibility
- Offers a reasonable fit to your mobile computer
Additional information
| Weight | 4.3600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.00 × 1.60 × 3.60 in |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Product Type | Battery |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Application/Usage | Mobile Computer |
| Output Voltage | 4.2 V DC |
| Product Model | 1001AB01 |
| Battery Energy | 20 Wh |
| Compatibility | <b>Honeywell Mobile Computers:</b><br /> <ul> <li>CK75</li> <li>CK3X</li> <li>CK3B</li> <li>CK71</li> <li>CK70</li> <li>CK71</li> <li>CK3</li> </ul> |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| UPC | 0 |
| MPN | 318-046-113 |
| Brand | Honeywell |












Reviews
There are no reviews yet.