HON Torch Mesh Mid-Back Task Stool – Black Foam, Plush, Polyester Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Mid Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Style | Waterfall |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Pneumatic Adjustment |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 1952-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 27" |
| Depth | 26" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Abrasion Resistant |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Torch Mesh Mid-Back Task Stool |
| Product Line | Torch |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | BSXVL515LH10 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mid-back task stool with footring is ideal for standing-height workstations and tables. Breathable mesh back and thick foam seat cushioning provide all-day comfort. Polyester seat fabric is abrasion-resistant. Large scale seat and back accommodate a wider variety of users. The waterfall seat edge design helps increase leg circulation, and fixed arms enhance upper body support. Center-tilt mechanism rotates the seat from a point at the center to comfortably recline. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 23-3/4" to 33-1/2" and 360-degree swivel. Stool moves easily on 50mm nylon casters (hard) on the five-star base. Seat measures 19" wide x 18" deep. Back size is 18" wide x 22" high. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084774.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 38.10 lb |
HON Torch Mesh Mid-Back Task Stool – Black Foam, Plush, Polyester Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Mid Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Style | Waterfall |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Pneumatic Adjustment |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 1952-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 27" |
| Depth | 26" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Abrasion Resistant |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Torch Mesh Mid-Back Task Stool |
| Product Line | Torch |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | BSXVL515LH10 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mid-back task stool with footring is ideal for standing-height workstations and tables. Breathable mesh back and thick foam seat cushioning provide all-day comfort. Polyester seat fabric is abrasion-resistant. Large scale seat and back accommodate a wider variety of users. The waterfall seat edge design helps increase leg circulation, and fixed arms enhance upper body support. Center-tilt mechanism rotates the seat from a point at the center to comfortably recline. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 23-3/4" to 33-1/2" and 360-degree swivel. Stool moves easily on 50mm nylon casters (hard) on the five-star base. Seat measures 19" wide x 18" deep. Back size is 18" wide x 22" high. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084774.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 38.10 lb |










