HON Ignition Task Chair – Black Fabric Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Low Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Width | 18" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Low Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Glide | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 40.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 26.5" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Center Tilt |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Ignition Task Chair |
| Product Line | Ignition |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | HONI2L1AMLC10TK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | No matter who you are, how you work or where you work, Ignition seating from HON fits. This mesh-back task chair delivers style, customizable control and advanced features. Breathable, four-way stretch mesh back cradles your spine with natural lumbar support and increases airflow. Synchro-tilt control mechanism with seat slider reclines the back and seat in the perfect ratio to give you a natural posture whether sitting upright or leaning back. Height-adjustable, width-adjustable arms and an adjustable lumbar support provide a custom fit. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21", 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. The 30" diameter five-star base is equipped with hard dual-wheel casters. Task chair also offers black fabric upholstery on the cushioned seat and a black frame. 19" wide seat provides a usable seat depth from 16" to 18". Back size is 18" wide x 26" high. Weight capacity is 300 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084779.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 54 lb |
HON Ignition Task Chair – Black Fabric Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Low Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 16" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Width | 18" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Low Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Contoured |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 52.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 26.5" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Center Tilt |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Ignition Task Chair |
| Product Line | Ignition |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | HONI2S1AMLC10T |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Get in sync with both your body and your work environment using this Ignition mesh-back task stool. Perfect for sit-to-stand worksurfaces, it brings you closer to your work and closer to the perfect seating solution. Limited, synchro-tilt control mechanism allows you to put yourself in any posture. Breathable, four-way stretch mesh back increases both the airflow and the support. Adjustable lumbar support customizes your lower back comfort. Other functions include 360-degree swivel, pneumatic seat-height adjustment from 23" to 32", tilt tension and tilt lock. Contoured seat cushion with fabric upholstery gives workstation warriors the all-day comfort they need. Height-adjustable and width-adjustable arms create a custom fit. Hard casters on the five-star base roll quietly and effortlessly. This low-back stool offers a higher degree of comfort and is designed to fit anyone and any space. The ilira-stretch mesh back, seat fabric and frame colors are black. Weight capacity is 300 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084781.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 51 lb |
HON Ignition Task Chair – Black Fabric Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Low Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Width | 18" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Low Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Glide | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 40.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 26.5" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Center Tilt |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Ignition Task Chair |
| Product Line | Ignition |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | HONI2L1AMLC10TK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | No matter who you are, how you work or where you work, Ignition seating from HON fits. This mesh-back task chair delivers style, customizable control and advanced features. Breathable, four-way stretch mesh back cradles your spine with natural lumbar support and increases airflow. Synchro-tilt control mechanism with seat slider reclines the back and seat in the perfect ratio to give you a natural posture whether sitting upright or leaning back. Height-adjustable, width-adjustable arms and an adjustable lumbar support provide a custom fit. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21", 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. The 30" diameter five-star base is equipped with hard dual-wheel casters. Task chair also offers black fabric upholstery on the cushioned seat and a black frame. 19" wide seat provides a usable seat depth from 16" to 18". Back size is 18" wide x 26" high. Weight capacity is 300 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084779.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 54 lb |
HON Ignition Task Chair – Black Fabric Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Low Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 16" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Width | 18" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Low Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Contoured |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 52.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 26.5" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Center Tilt |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Ignition Task Chair |
| Product Line | Ignition |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | HONI2S1AMLC10T |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Get in sync with both your body and your work environment using this Ignition mesh-back task stool. Perfect for sit-to-stand worksurfaces, it brings you closer to your work and closer to the perfect seating solution. Limited, synchro-tilt control mechanism allows you to put yourself in any posture. Breathable, four-way stretch mesh back increases both the airflow and the support. Adjustable lumbar support customizes your lower back comfort. Other functions include 360-degree swivel, pneumatic seat-height adjustment from 23" to 32", tilt tension and tilt lock. Contoured seat cushion with fabric upholstery gives workstation warriors the all-day comfort they need. Height-adjustable and width-adjustable arms create a custom fit. Hard casters on the five-star base roll quietly and effortlessly. This low-back stool offers a higher degree of comfort and is designed to fit anyone and any space. The ilira-stretch mesh back, seat fabric and frame colors are black. Weight capacity is 300 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084781.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 51 lb |













