HON Ignition Task Chair
Login to View Prices
34 in stock
HON Ignition Task Chair – Black Fabric Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Low Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Weight | 54.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.40 × 26.00 × 13.80 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute14Name | Yes |
| Attribute3Name | Fabric |
| Attribute26Name | Black |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Color | Attribute9Value |
| Attribute11Name | Black |
| Attribute2Name | 5 |
| Attribute27Name | 300 lb |
| Attribute28Name | HON |
| Attribute33Name | Office |
| Attribute35Name | |
| Attribute30Name | The HON Company |
| Seat Depth | 18" |
| Back Material | Attribute10Value |
| Attribute37Name | 1 Each |
| Attribute38Name | Lifetime |
| Casters | Yes |
| Attribute22Name | Yes |
| Attribute13Name | 5-star |
| Height Adjustment Type | Attribute18Value |
| Attribute20Name | Yes |
| Adjustable Arm | Attribute8Value |
| Attribute39Name | 54 lb |
| Attribute32Name | Ignition |
| Attribute31Name | Ignition Task Chair |
| Attribute36Name | No matter who you are, how you work or where you work, Ignition seating from HON fits. This mesh-back task chair delivers style, customizable control and advanced features. Breathable, four-way stretch mesh back cradles your spine with natural lumbar support and increases airflow. Synchro-tilt control mechanism with seat slider reclines the back and seat in the perfect ratio to give you a natural posture whether sitting upright or leaning back. Height-adjustable, width-adjustable arms and an adjustable lumbar support provide a custom fit. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21" , 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. The 30" diameter five-star base is equipped with hard dual-wheel casters. Task chair also offers black fabric upholstery on the cushioned seat and a black frame. 19" wide seat provides a usable seat depth from 16" to 18". Back size is 18" wide x 26" high. Weight capacity is 300 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084779.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| Manufacturer Part Number | HONI2L1AMLC10TK |
| Adjustable Seat | Attribute7Value |
| Attribute24Name | 26" |
| Attribute23Name | 40.5" |
| Attribute29Name | Center Tilt |
| Attribute25Name | 26.5" |
| Attribute15Name | Low Back |
| Attribute12Name | 18" |
| Seat Glide | Yes |
| Attribute17Name | Height Adjustment |
| Attribute16Name | Yes |
| Attribute1Name | Chair |
| UPC | #N/A |
| MPN | HONI2L1AMLC10TK |
| Brand | The HON Company |















Reviews
There are no reviews yet.