Grocery Paper Bags, #10 Size, 7″ x 4.38″ x 13.75″, Natural, 2,000/Bundle
Login to View Prices
Get your groceries home safely with sturdy, gusseted paper bags. Self-opening thumb notches increase ease of use. Convenient bags are an economical selection for busy grocery stores and other high-traffic environments.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 66.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 14.00 × 14.50 in |
| Capacity (Weight) | 35 lb |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Bag Handle Indicator | No |
| Global Product Type | Paper Grocery Bags |
| Bag Use Scenario | General Groceries |
| Product Biodegradability in | 84 |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Product Compostability Cert | Certification Not Required: Inherently Compostable |
| Product Compostability Indi | Y |
| Product Compostability Loca | Both-Home and Commercial Facility |
| Color(s) | Natural |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Material Type | Uncoated Paper |
| Material(s) | Kraft Paper |
| Grade | Medium-Duty |
| Color Family | Beige |
| Width | 7" |
| Total Recycled Content Perc | 40% |
| Height | 13.75" |
| Bag Size Type | #10 |
| Depth | 4.38" |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 072288166051 |
| MPN | 100310 |
| Brand | Ross & Wallace Paper Products |








Reviews
There are no reviews yet.