Great White 30 Recycled Print Paper, 92 Bright, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 14, White, 500/Ream
Login to View Prices
Versatile, 30% recycled printer paper makes hard work seem effortless. Great White® 30 is a dependable, everyday sheet that runs efficiently through all office equipment. making it ideal for copies, forms, faxes, memos, reports, price sheets, bulletins, legal briefs and more. Precise, accurate sheeting, consistent moisture content and curl control ensure smooth, trouble-free performance. Extremely smooth, it virtually eliminates paper jams and is backed by the 99.99% Jam-Free Guarantee. Acid-free material prevents yellowing over time to ensure a long-lasting appearance.
Additional information
| Weight | 6.4600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.10 × 8.60 × 2.20 in |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 14 |
| Brightness Rating (Internat | 105 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Total Recycled Content Perc | 30% |
| Ship Class Code | L |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Brightness Rating (US) | 92 |
| Paper Grade (gsm) | 75 gsm |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Paper Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 780366867041 |
| MPN | 86704 |
| Brand | Hammermill® |


















Reviews
There are no reviews yet.