Gold Fibre Retro Wirebound Writing Pads, Medium/College Rule, Red Cover, 80 White 5 x 8 Sheets
Login to View Prices
958 in stock
SKU:
TOP20007
Categories: Paper Pads, SCHOOL SUPPLIES
For a classic writing experience, choose vintage-inspired Gold Fibre® Retro Wirebound Writing Pads. Pressboard front cover and gold, no-snag, spiral-wire binding deliver a classic effect that’s as attractive and convenient as it is sturdy and practical. Rigid chipboard back enables easy handheld, worksurface-free writing. Fine, premium quality ruled paper helps you keep your notes neat and legible. Each sheet is microperforated for clean, debris-free removal.
Additional information
| Weight | 0.4440 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.00 × 5.00 × 0.50 in |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Pad-Binding Type | Spiral Coil |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Sheets per Pad | 80 |
| Pad-Binding Details | Coil-Lock: Soft Cover |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Cover Color | Red |
| Sheet Color | White |
| Color Family | Red |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Back-Cover Material | Chipboard |
| Front-Cover Material | Pressboard |
| Pad-Spine Width | 5" |
| Pad Length | 8" |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 5 x 8 |
| Global Product Type | General Purpose Pads |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074319200079 |
| MPN | 20-007 |
| Brand | Ampad® |
Be the first to review “Gold Fibre Retro Wirebound Writing Pads, Medium/College Rule, Red Cover, 80 White 5 x 8 Sheets” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.