GloWear 8928 Class E Hi-Vis Insulated Bibs, X-Large, Lime
Login to View Prices
Out of stock
GloWear 8928 Hi-Vis Insulated Bibs provide ANSI 107-compliant warmth and durability in the toughest conditions. Windproof and water-resistant 300D polyester oxford with PU coating protects from the elements without compromising breathability or comfort. Built for long-lasting durability, these insulated bib overalls feature rugged scuff-resistant knee patches and dirt-hiding black accents. A heavy-duty front zipper closure, quick-release suspender buckles, comfortable elastic stretch sides and zippered pant legs make for easy on/off without removing boots. Adjustable suspenders allow workers to get the perfect fit. These hi-vis insulated bibs have one chest pocket and two side pockets, all with zipper closures for added security. ANSI 107 Class E compliant with reflective tape for enhanced low-light visibility. These insulated coveralls are ideal for those working in road construction, transportation, baggage handling, municipalities or around moving vehicles.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.00 × 17.00 × 1.00 in |
| Apparel Type | Hi-Vis Bibs |
| Waist Size | 43" |
| Number of Pockets | 3 |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Coveralls |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color(s) | Lime |
| Size Group | X-Large |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476255253 |
| MPN | 25525 |
| Brand | ergodyne® |

















Reviews
There are no reviews yet.