Ergodyne 8918BK Class E Bottom Rain Bibs
Login to View Prices
Ergodyne 8918BK Class E Bottom Rain Bibs
Ergodyne 8918BK Class E Bottom Rain Bibs – Bib Overall – 5XL – Lime – 300D Oxford Polyester, Polyurethane
Additional information
| Weight | 2.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.00 × 17.00 × 1.00 in |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Waist Size | 48" to 58" |
| Number of Pockets | 1 |
| Apparel Type | Rain Bibs |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Size Group | 5X-Large |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color(s) | Lime |
| Global Product Type | Rain Gear |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476250197 |
| MPN | 25019 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Dangri |
| dangri-style | Bib Overall |
| dangri-size | 5XL |
| country-of-origin | China |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Zipper Closure |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-name | 8918BK Class E Bottom Rain Bibs |
| manufacturer-part-number | 25019 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>8919BK Hi-Vis Black Bottom Rain Bibs offer waterproof, breathable protection against wet conditions. Overalls have a customized fit with adjustable, elastic suspenders that stay in place throughout your work day. Pant legs have zip openings to easily fit over boots. Made with durable, 300D polyester oxford material with a breathable, polyurethane (PU) coating, bibs are built to outlast demanding conditions. Coating helps moisture escape while sealing out the rain to keep you cool and comfortable. Look clean and professional with black panels that hide wear and tear or dirt. Stow small items in right cargo pocket for safe-keeping. The ANSI-compliant, Class E-approved polyester fabric and 3M Scotchlite 2" reflective tape keep workers highly visible in low-light conditions. Overalls are great for flagging crews, utility crews, road construction, railway workers and more.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| additional-information | <p>2" ANSI-compliant </p> |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.