Ergodyne 8916 Lightweight Hi-Vis Rain Pants – Class E
Login to View Prices
Ergodyne 8916 Lightweight Hi-Vis Rain Pants – Class E
Ergodyne 8916 Lightweight Hi-Vis Rain Pants – Class E – For Rain Protection – 5XL Size – Orange – Polyurethane, 150D Oxford Polyester
Additional information
| Weight | 1.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.50 × 17.00 × 1.00 in |
| Apparel Type | Rain Pants |
| Color Family | Orange |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Waist Size | 48" to 58" |
| Number of Pockets | 0 |
| Color(s) | Orange |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Size Group | 5X-Large |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Global Product Type | Rain Gear |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476254492 |
| MPN | 25449 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Protective Trouser |
| trouser-chap-size | 5XL |
| minimum-waist-size | 48" |
| maximum-waist-size | 58" |
| product-color | Orange |
| product-material | 150D Oxford Polyester |
| country-of-origin | China |
| certifications-standards | <p>ANSI/ISEA 107 Supplemental Class E Standards</p> |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Comfortable |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8916 |
| product-name | 8916 Lightweight Hi-Vis Rain Pants – Class E |
| manufacturer-part-number | 25449 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>8916 Lightweight Hi-Vis Rain Pants offer protection against wet conditions while ensuring safety. Wear pants alone or over a base layer thanks to the comfortable, elastic waistband. Pant legs have snap cuffs to easily fit over boots and keep the wind out. Pants are built for demanding conditions and are made with rugged yet lightweight, waterproof materials (150D polyester oxford material and polyurethane coating). Seams are fully taped for reliable protection in harshest weather conditions. The ANSI/ISEA 107-compliant, polyester fabric and 2" reflective tape keep workers highly visible in low-light conditions. For a complete set of high-visibility rain gear, add the GloWear 8366 Lightweight Hi-Vis Rain Jacket to meet Class E standard for visibility and safety. Rain pants are great for flagging crews, utility crews, road construction, railway workers and more.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 1.40 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.