GloWear 8915 Class E Hi-Vis Rain Pants, 3X-Large, Lime
Login to View Prices
107 in stock
The GloWear 8915 Hi-Vis Rain Pants offer waterproof, breathable protection against wet conditions. A comfortable elastic waistband means these waterproof work pants can be worn alone or over a base layer. The pant legs have zip openings to easily fit over boots. These work rain pants are built for demanding conditions with durable 300D poly oxford material and a breathable polyurethane (PU) coating that lets moisture escape while sealing out the rain to keep workers cool and comfortable. The ANSI compliant high visibility polyester fabric and 3M Scotchlite 2 reflective tape keeps workers highly visible at night or in low light conditions. These hi-vis waterproof pants meet ANSI Supplemental Class E Standards. Made for the industrial workplace and workers in low-light environments, flagging crews, utility crews, road construction, railway workers and any others working in the rain.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 1.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.00 × 17.00 × 1.00 in |
| Apparel Type | Rain Pants |
| Waist Size | 44" to 52" |
| Size Group | 3X-Large |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Pockets | 1 |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color(s) | Lime |
| Global Product Type | Rain Gear |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476244271 |
| MPN | 24427 |
| Brand | ergodyne® |

















Reviews
There are no reviews yet.