GloWear 8910 Class E Hi-Vis Pants โ Small/Medium Size โ Orange โ Polyester Mesh
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Trouser |
| Trouser/Chap Size | Small/Medium |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Number Of Pockets | 1 |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Hi-vis |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8910 |
| Product Name | 8910 Class E Hi-Vis Pants |
| Manufacturer Part Number | 22853 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of lightweight polyester mesh, 8910 Class E Hi-Vis Pants provide enhanced visibility when you are working in poor light conditions. You are seen in the darkest of nights when wearing these pants. They have reflective tape that is ANSI-compliant to further protect you from injury. Effortlessly secure pants with drawstring waist that perfectly fits your comfort level. Pants have wide leg openings and hook-and-loop closures for comfort and easy removal. Store your phone, pens or small tools in the right-leg cargo pocket.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 8.48 oz |
GloWear 8910 Class E Hi-Vis Pants โ Large/Extra Large Size โ Orange โ Polyester Mesh
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Trouser |
| Trouser/Chap Size | Large/Extra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Number Of Pockets | 1 |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Hi-vis |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8910 |
| Product Name | 8910 Class E Hi-Vis Pants |
| Manufacturer Part Number | 22855 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of lightweight polyester mesh, 8910 Class E Hi-Vis Pants provide enhanced visibility when you are working in poor light conditions. You are seen in the darkest of nights when wearing these pants. They have reflective tape that is ANSI-compliant to further protect you from injury. Effortlessly secure pants with drawstring waist that perfectly fits your comfort level. Pants have wide leg openings and hook-and-loop closures for comfort and easy removal. Store your phone, pens or small tools in the right-leg cargo pocket.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.28 oz |
GloWear 8910 Class E Hi-Vis Pants โ 2-Xtra Large/3-Xtra Large Size โ Orange โ Polyester Mesh
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Trouser |
| Trouser/Chap Size | 2-Xtra Large/3-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Number Of Pockets | 1 |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Hi-vis |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8910 |
| Product Name | 8910 Class E Hi-Vis Pants |
| Manufacturer Part Number | 22857 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of lightweight polyester mesh, 8910 Class E Hi-Vis Pants provide enhanced visibility when you are working in poor light conditions. You are seen in the darkest of nights when wearing these pants. They have reflective tape that is ANSI-compliant to further protect you from injury. Effortlessly secure pants with drawstring waist that perfectly fits your comfort level. Pants have wide leg openings and hook-and-loop closures for comfort and easy removal. Store your phone, pens or small tools in the right-leg cargo pocket.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 10.08 oz |
GloWear 8910 Class E Hi-Vis Pants โ 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size โ Orange โ Polyester Mesh
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Trouser |
| Trouser/Chap Size | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Number Of Pockets | 1 |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Hi-vis |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8910 |
| Product Name | 8910 Class E Hi-Vis Pants |
| Manufacturer Part Number | 22859 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of lightweight polyester mesh, 8910 Class E Hi-Vis Pants provide enhanced visibility when you are working in poor light conditions. You are seen in the darkest of nights when wearing these pants. They have reflective tape that is ANSI-compliant to further protect you from injury. Effortlessly secure pants with drawstring waist that perfectly fits your comfort level. Pants have wide leg openings and hook-and-loop closures for comfort and easy removal. Store your phone, pens or small tools in the right-leg cargo pocket.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 10.88 oz |
GloWear 8910 Class E Hi-Vis Pants โ Small/Medium Size โ Lime โ Polyester Mesh
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Trouser |
| Trouser/Chap Size | Small/Medium |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Number Of Pockets | 1 |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Hi-vis |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8910 |
| Product Name | 8910 Class E Hi-Vis Pants |
| Manufacturer Part Number | 22953 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of lightweight polyester mesh, 8910 Class E Hi-Vis Pants provide enhanced visibility when you are working in poor light conditions. You are seen in the darkest of nights when wearing these pants. They have reflective tape that is ANSI-compliant to further protect you from injury. Effortlessly secure pants with drawstring waist that perfectly fits your comfort level. Pants have wide leg openings and hook-and-loop closures for comfort and easy removal. Store your phone, pens or small tools in the right-leg cargo pocket.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 8.48 oz |
GloWear 8910 Class E Hi-Vis Pants โ Large/Extra Large Size โ Lime โ Polyester Mesh
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Trouser |
| Trouser/Chap Size | Large/Extra Large |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Number Of Pockets | 1 |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Hi-vis |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8910 |
| Product Name | 8910 Class E Hi-Vis Pants |
| Manufacturer Part Number | 22955 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of lightweight polyester mesh, 8910 Class E Hi-Vis Pants provide enhanced visibility when you are working in poor light conditions. You are seen in the darkest of nights when wearing these pants. They have reflective tape that is ANSI-compliant to further protect you from injury. Effortlessly secure pants with drawstring waist that perfectly fits your comfort level. Pants have wide leg openings and hook-and-loop closures for comfort and easy removal. Store your phone, pens or small tools in the right-leg cargo pocket.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.28 oz |
GloWear 8910 Class E Hi-Vis Pants โ 2-Xtra Large/3-Xtra Large Size โ Lime โ Polyester Mesh
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Trouser |
| Trouser/Chap Size | 2-Xtra Large/3-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Number Of Pockets | 1 |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Hi-vis |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8910 |
| Product Name | 8910 Class E Hi-Vis Pants |
| Manufacturer Part Number | 22957 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of lightweight polyester mesh, 8910 Class E Hi-Vis Pants provide enhanced visibility when you are working in poor light conditions. You are seen in the darkest of nights when wearing these pants. They have reflective tape that is ANSI-compliant to further protect you from injury. Effortlessly secure pants with drawstring waist that perfectly fits your comfort level. Pants have wide leg openings and hook-and-loop closures for comfort and easy removal. Store your phone, pens or small tools in the right-leg cargo pocket.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 10.08 oz |
GloWear 8910 Class E Hi-Vis Pants โ 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size โ Lime โ Polyester Mesh
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Trouser |
| Trouser/Chap Size | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Number Of Pockets | 1 |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Hi-vis |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8910 |
| Product Name | 8910 Class E Hi-Vis Pants |
| Manufacturer Part Number | 22959 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of lightweight polyester mesh, 8910 Class E Hi-Vis Pants provide enhanced visibility when you are working in poor light conditions. You are seen in the darkest of nights when wearing these pants. They have reflective tape that is ANSI-compliant to further protect you from injury. Effortlessly secure pants with drawstring waist that perfectly fits your comfort level. Pants have wide leg openings and hook-and-loop closures for comfort and easy removal. Store your phone, pens or small tools in the right-leg cargo pocket.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 10.88 oz |























