Ergodyne 8365 Type R Class 3 Rain Jacket
Login to View Prices
Ergodyne 8365 Type R Class 3 Rain Jacket
Ergodyne 8365 Type R Class 3 Rain Jacket – Recommended for: Construction, Utility, Emergency, Airline Crew, Railway Worker, Survey Crew – 4-Xtra Large Size – Drawstring Closure Closure – Polyurethane, Polyurethane – Orange – Breathable, Mic Tab, Durable, Water Proof, Rugged, Storm Flap, Snap Closure, Reflective, Inset Hood, Cell Phone Pocket, Chest Pocket, … – 1 Each
Additional information
| Weight | 2.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.50 × 21.00 × 1.50 in |
| Size Group | 4X-Large |
| Number of Pockets | 3 |
| Color Family | Orange |
| Waist Size | 54" to 58" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Orange |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Compliance Standards | ANSI/ISEA 107-2015 Type R Class 3 |
| Apparel Type | Raincoat |
| Global Product Type | Rain Gear |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476243182 |
| MPN | 24318 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Raincoat |
| size-standard | 4-Xtra Large |
| product-color | Orange |
| product-material | Polyurethane |
| country-of-origin | China |
| closure | Drawstring Closure |
| height | 1.5" |
| width | 21" |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Comfortable |
| length | 29.5" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8365 |
| application-usage | Survey Crew |
| manufacturer-part-number | 24318 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>8365 Hi-Vis Rain Jacket offers waterproof, breathable protection against the elements. Vest is Type R, Class 3-and 3rd-party-approved for workers in high-traffic areas needing extra visibility. Made with a breathable, polyester shell and mesh lining that keeps water out, this rain jacket lets moisture escape to keep you cool and comfortable. The 2" 3M Scotchlite reflective tape on chest and arms heightens visibility at night or in low-light environments. Storm flap and button-snap closure prevent water from leaking through to the YKK No. 5 zipper. The inset hood, featuring a drawstring closure and stoppers for a close fit, reduces bulk when tucked away. Snap-flap closures safely store tools in pockets. Put your phone in its designated pocket. Rain jacket securely holds two radios with the stable mic tabs for convenient communication. This waterproof jacket offers comfortable protection against the elements for those working in road construction, utilities, and more.</p> |
| material-details | <ul><li>300D Oxford Polyester Shell</li><li>Polyester Mesh</li></ul> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 2.30 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.