Ergodyne 8295 Type R Class 2 Polo Shirt
Login to View Prices
Ergodyne 8295 Type R Class 2 Polo Shirt
Ergodyne 8295 Type R Class 2 Polo Shirt – 4XL Size – Unisex – Polyester – Lime
Additional information
| Weight | 0.7600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 10.25 × 1.00 in |
| Size Group | 4X-Large |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Waist Size | 52" to 54" |
| Number of Pockets | 1 |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color(s) | Lime |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Global Product Type | Shirts |
| Apparel Type | Hi-Vis Shirt |
| UPC | 720476216483 |
| MPN | 21648 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | T-shirt |
| gender | Unisex |
| product-color | Lime |
| product-material | Polyester |
| country-of-origin | China |
| height | 1" |
| width | 10.3" |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Front Pocket |
| length | 15.3" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8295 |
| product-name | 8295 Type R Class 2 Polo Shirt |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Made from ANSI-complaint, breathable, bird's eye knit (4.1 oz), this 8295 Hi-Vis Polo Shirt protects workers in low-light conditions with the fluorescent color. Its 2" 3M Scotchlite Comfort Trim adds an extra layer of protection by reflecting light in poor visibility. Shirt is Type R, Class 2-approved for high visibility. Store small items for quick, convenient access in the outside chest pocket. Split-tail hem is longer in the back to tuck the shirt in your pants to prevent adjusting throughout the day. Hem also creates more room for different body types. Polo-style shirt creates a sharp, professional look while working rigorous jobs. Stay cool and dry with moisture-wicking treatment that absorbs sweat. Avoid harmful UV rays and sun damage with the 30 plus UPF protection element.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| size | 4XL |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 12.16 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.