Ergodyne 8287 Type R Class 2 Hi-Vis Jacket w/ Removable Sleeves
Login to View Prices
Ergodyne 8287 Type R Class 2 Hi-Vis Jacket w/ Removable Sleeves
Ergodyne 8287 Type R Class 2 Hi-Vis Jacket w/ Removable Sleeves – Recommended for: Accessories, Gloves, Transportation – Large Size – Zipper Closure – Polyurethane, Polyurethane – Orange – Machine Washable, Removable Sleeve, Wind Resistant, Water Resistant, Reflective, Zipper Closure, Durable, Pocket, Badge Holder, Snag Resistant, High Visibility, … – 1 Each
Additional information
| Weight | 2.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.00 × 19.00 × 1.50 in |
| Color Family | Orange |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size Group | Large |
| Color(s) | Orange |
| Compliance Standards | ANSI/ISEA 107 Type R Class 2 |
| Global Product Type | Outerwear |
| Apparel Type | Hi-Vis Jacket |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Waist Size | 38" to 42" |
| Number of Pockets | 2 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476255147 |
| MPN | 25514 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Safety Jacket |
| size-standard | Large |
| product-color | Orange |
| product-material | Polyurethane |
| country-of-origin | China |
| closure | Zipper |
| height | 1.5" |
| width | 19" |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Weather Proof |
| length | 26" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8287 |
| application-usage | Transportation |
| manufacturer-part-number | 25514 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>This Type R, Class 2 8287 Hi-Vis Thermal Jacket with Removable Sleeves provides maximum visibility in low-light conditions. Its 2" 3M Scotchlite tape reflects light at night to protect workers. Wear this jacket in three different ways for ultimate adaptability: wear it on its own, remove the zip-off sleeves for a vest, or zip it into Ergodyne 8386 Outer Shell Hi-Vis Safety Vest (not included) to form a parka. Work jacket features a quilted body (100 g) and quilted sleeves (80 g) with Thinsulate that adds warmth without extra bulk. Weatherproof, 300D polyester outer shell resists wind and water while remaining breathable for warm, dry comfort on the job. Rib-knit cuffs seal out the cold by forming to your wrists. Two mic tabs for radios create convenient communication. Carry your ID badge in its holder on the right upper chest of the jacket. YKK No. 5 zippers on sleeves and front create quick, snag-free, on/off movements. Machine-wash jacket to wear the next day.</p> |
| material-details | <p>300D Oxford Polyester Shell</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 2.30 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.