Glowear 8262frz Hi-Vis Flame-Resistant Surveyor Vest – Class 2 Nfpa 70e Mesh
Login to View Prices
GloWear 8262FRZ Hi-Vis Flame-resistant Surveyor Vest – Class 2, NFPA 70E, Mesh – Recommended for: Accessories, Electrical, Petrochemical, Oil & Gas, Refinery – Machine Washable, Mic Tab, Breathable, Reflective, Cell Phone Pocket, Pen Slot, Flame Resistant, Moisture Resistant, High Visibility – Small/Medium Size – Zipper Closure – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Small/Medium |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Mexico |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | High Visibility |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8262FRZ |
| Product Name | 8262FRZ Hi-Vis Flame-resistant Surveyor Vest – Class 2, NFPA 70E, Mesh |
| Application/Usage | Refinery |
| Manufacturer Part Number | 21483 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8262FRZ Hi-Vis FR Safety Vest is compliant to NFPA 70E for protection against arc flash hazards. Combination of solid front and mesh creates uniqueness in storage and breathability. Designed to wear as part of a complete flame-resistant garment system, this vest is certified at a protection level of ATPV 6.6 cal/cm2 (front) and ATPV 4.6 cal/cm2 (back). Solid front of moisture-wicking, ANSI-compliant Westex material (5.5 oz) protect against arc flash. Modacrylic mesh back (5.6 oz) provides cooling airflow. Vest also features 2" 3M Scotchlite reflective tape for heightened visibility at night or in low-light environments. Store tools in the four outside pockets: two open-flap pockets, one phone pocket and a dual-layer pen pocket. Mic tab holds radios for hands-free communication. Zipper closure provides quick, on/off movements. High-visibility vest is ideal for electrical, petrochemical, oil and gas and refinery work.</p> |
| Material Details | <ul><li>Mesh Back</li><li>Modacrylic Tab</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
Glowear 8262frz Hi-Vis Flame-Resistant Surveyor Vest – Class 2 Nfpa 70e Mesh
Login to View Prices
GloWear 8262FRZ Hi-Vis Flame-resistant Surveyor Vest – Class 2, NFPA 70E, Mesh – Recommended for: Accessories, Electrical, Petrochemical, Oil & Gas, Refinery – Machine Washable, Mic Tab, Breathable, Reflective, Cell Phone Pocket, Pen Slot, Flame Resistant, Moisture Resistant, High Visibility – Large/Extra Large Size – Zipper Closure – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Large/Extra Large |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Mexico |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | High Visibility |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8262FRZ |
| Product Name | 8262FRZ Hi-Vis Flame-resistant Surveyor Vest – Class 2, NFPA 70E, Mesh |
| Application/Usage | Refinery |
| Manufacturer Part Number | 21485 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8262FRZ Hi-Vis FR Safety Vest is compliant to NFPA 70E for protection against arc flash hazards. Combination of solid front and mesh creates uniqueness in storage and breathability. Designed to wear as part of a complete flame-resistant garment system, this vest is certified at a protection level of ATPV 6.6 cal/cm2 (front) and ATPV 4.6 cal/cm2 (back). Solid front of moisture-wicking, ANSI-compliant Westex material (5.5 oz) protect against arc flash. Modacrylic mesh back (5.6 oz) provides cooling airflow. Vest also features 2" 3M Scotchlite reflective tape for heightened visibility at night or in low-light environments. Store tools in the four outside pockets: two open-flap pockets, one phone pocket and a dual-layer pen pocket. Mic tab holds radios for hands-free communication. Zipper closure provides quick, on/off movements. High-visibility vest is ideal for electrical, petrochemical, oil and gas and refinery work.</p> |
| Material Details | <ul><li>Mesh Back</li><li>Modacrylic Tab</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
Glowear 8262frz Hi-Vis Flame-Resistant Surveyor Vest – Class 2 Nfpa 70e Mesh
Login to View Prices
GloWear 8262FRZ Hi-Vis Flame-resistant Surveyor Vest – Class 2, NFPA 70E, Mesh – Recommended for: Accessories, Electrical, Petrochemical, Oil & Gas, Refinery – Machine Washable, Mic Tab, Breathable, Reflective, Cell Phone Pocket, Pen Slot, Flame Resistant, Moisture Resistant, High Visibility – 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size – Zipper Closure – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Mexico |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | High Visibility |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8262FRZ |
| Product Name | 8262FRZ Hi-Vis Flame-resistant Surveyor Vest – Class 2, NFPA 70E, Mesh |
| Application/Usage | Refinery |
| Manufacturer Part Number | 21489 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8262FRZ Hi-Vis FR Safety Vest is compliant to NFPA 70E for protection against arc flash hazards. Combination of solid front and mesh creates uniqueness in storage and breathability. Designed to wear as part of a complete flame-resistant garment system, this vest is certified at a protection level of ATPV 6.6 cal/cm2 (front) and ATPV 4.6 cal/cm2 (back). Solid front of moisture-wicking, ANSI-compliant Westex material (5.5 oz) protect against arc flash. Modacrylic mesh back (5.6 oz) provides cooling airflow. Vest also features 2" 3M Scotchlite reflective tape for heightened visibility at night or in low-light environments. Store tools in the four outside pockets: two open-flap pockets, one phone pocket and a dual-layer pen pocket. Mic tab holds radios for hands-free communication. Zipper closure provides quick, on/off movements. High-visibility vest is ideal for electrical, petrochemical, oil and gas and refinery work.</p> |
| Material Details | <ul><li>Mesh Back</li><li>Modacrylic Tab</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
Glowear 8262frz Hi-Vis Flame-Resistant Surveyor Vest – Class 2 Nfpa 70e Mesh
Login to View Prices
GloWear 8262FRZ Hi-Vis Flame-resistant Surveyor Vest – Class 2, NFPA 70E, Mesh – Recommended for: Accessories, Electrical, Petrochemical, Oil & Gas, Refinery – Machine Washable, Mic Tab, Breathable, Reflective, Cell Phone Pocket, Pen Slot, Flame Resistant, Moisture Resistant, High Visibility – 2-Xtra Large/3-Xtra Large Size – Zipper Closure – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 2-Xtra Large/3-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Mexico |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | High Visibility |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8262FRZ |
| Product Name | 8262FRZ Hi-Vis Flame-resistant Surveyor Vest – Class 2, NFPA 70E, Mesh |
| Application/Usage | Refinery |
| Manufacturer Part Number | 21487 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8262FRZ Hi-Vis FR Safety Vest is compliant to NFPA 70E for protection against arc flash hazards. Combination of solid front and mesh creates uniqueness in storage and breathability. Designed to wear as part of a complete flame-resistant garment system, this vest is certified at a protection level of ATPV 6.6 cal/cm2 (front) and ATPV 4.6 cal/cm2 (back). Solid front of moisture-wicking, ANSI-compliant Westex material (5.5 oz) protect against arc flash. Modacrylic mesh back (5.6 oz) provides cooling airflow. Vest also features 2" 3M Scotchlite reflective tape for heightened visibility at night or in low-light environments. Store tools in the four outside pockets: two open-flap pockets, one phone pocket and a dual-layer pen pocket. Mic tab holds radios for hands-free communication. Zipper closure provides quick, on/off movements. High-visibility vest is ideal for electrical, petrochemical, oil and gas and refinery work.</p> |
| Material Details | <ul><li>Mesh Back</li><li>Modacrylic Tab</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |

















