GloWear 8256Z Treated Polyester Hi-Vis Class 2 Vest – Recommended for: Accessories – Machine Washable, Breathable, Durable, Flame Resistant, Reflective Strip, Interior Pocket, High Visibility – Small/Medium Size – Zipper Closure – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Small/Medium |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | China |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | High Visibility |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8256-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8256Z Treated Polyester Hi-Vis Class 2 Vest |
| Application/Usage | Accessories |
| Manufacturer Part Number | 21573 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of durable, treated polyester mesh, this Type R, Class 2 8256Z Self-Extinguishing Hi-Vis Safety Vest prevents after-flame and provides maximum visibility in poor light conditions. Its 2" wide reflective tape adds another level of visibility and protection. Designed with a treated, 100 percent polyester material to meet ANSI/ISEA standards and self-extinguish (defined by ASTM D6413) in less than 2 seconds and have less than 6" (15 cm) of char length. Do not wear this vest for fire-resistance or to avoid arc flash hazards as it does not meet the ANSI/ISEA 107 standard. Zipper closure provides quick, on/off movements. Two open-top pockets (one inside, one outside) hold work items. Wear this vest for jobsites requiring high-visibility safety apparel with minimal flame-retardant qualities such as welding. Machine-wash vest up to 25 times without deteriorating the self-extinguishing feature.</p> |
| Material Details | <p>Polyester Mesh</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
GloWear 8256Z Treated Polyester Hi-Vis Class 2 Vest – Recommended for: Accessories – Machine Washable, Breathable, Durable, Flame Resistant, Reflective Strip, Interior Pocket, High Visibility – Large/Extra Large Size – Zipper Closure – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Large/Extra Large |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | China |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | High Visibility |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8256-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8256Z Treated Polyester Hi-Vis Class 2 Vest |
| Application/Usage | Accessories |
| Manufacturer Part Number | 21575 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of durable, treated polyester mesh, this Type R, Class 2 8256Z Self-Extinguishing Hi-Vis Safety Vest prevents after-flame and provides maximum visibility in poor light conditions. Its 2" wide reflective tape adds another level of visibility and protection. Designed with a treated, 100 percent polyester material to meet ANSI/ISEA standards and self-extinguish (defined by ASTM D6413) in less than 2 seconds and have less than 6" (15 cm) of char length. Do not wear this vest for fire-resistance or to avoid arc flash hazards as it does not meet the ANSI/ISEA 107 standard. Zipper closure provides quick, on/off movements. Two open-top pockets (one inside, one outside) hold work items. Wear this vest for jobsites requiring high-visibility safety apparel with minimal flame-retardant qualities such as welding. Machine-wash vest up to 25 times without deteriorating the self-extinguishing feature.</p> |
| Material Details | <p>Polyester Mesh</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
GloWear 8256Z Treated Polyester Hi-Vis Class 2 Vest – Recommended for: Accessories – Machine Washable, Breathable, Durable, Flame Resistant, Reflective Strip, Interior Pocket, High Visibility – 2-Xtra Large/3-Xtra Large Size – Zipper Closure – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 2-Xtra Large/3-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | China |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | High Visibility |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8256-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8256Z Treated Polyester Hi-Vis Class 2 Vest |
| Application/Usage | Accessories |
| Manufacturer Part Number | 21577 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of durable, treated polyester mesh, this Type R, Class 2 8256Z Self-Extinguishing Hi-Vis Safety Vest prevents after-flame and provides maximum visibility in poor light conditions. Its 2" wide reflective tape adds another level of visibility and protection. Designed with a treated, 100 percent polyester material to meet ANSI/ISEA standards and self-extinguish (defined by ASTM D6413) in less than 2 seconds and have less than 6" (15 cm) of char length. Do not wear this vest for fire-resistance or to avoid arc flash hazards as it does not meet the ANSI/ISEA 107 standard. Zipper closure provides quick, on/off movements. Two open-top pockets (one inside, one outside) hold work items. Wear this vest for jobsites requiring high-visibility safety apparel with minimal flame-retardant qualities such as welding. Machine-wash vest up to 25 times without deteriorating the self-extinguishing feature.</p> |
| Material Details | <p>Polyester Mesh</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
GloWear 8256Z Treated Polyester Hi-Vis Class 2 Vest – Recommended for: Accessories – Machine Washable, Breathable, Durable, Flame Resistant, Reflective Strip, Interior Pocket, High Visibility – 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size – Zipper Closure – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | China |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | High Visibility |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8256-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8256Z Treated Polyester Hi-Vis Class 2 Vest |
| Application/Usage | Accessories |
| Manufacturer Part Number | 21579 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of durable, treated polyester mesh, this Type R, Class 2 8256Z Self-Extinguishing Hi-Vis Safety Vest prevents after-flame and provides maximum visibility in poor light conditions. Its 2" wide reflective tape adds another level of visibility and protection. Designed with a treated, 100 percent polyester material to meet ANSI/ISEA standards and self-extinguish (defined by ASTM D6413) in less than 2 seconds and have less than 6" (15 cm) of char length. Do not wear this vest for fire-resistance or to avoid arc flash hazards as it does not meet the ANSI/ISEA 107 standard. Zipper closure provides quick, on/off movements. Two open-top pockets (one inside, one outside) hold work items. Wear this vest for jobsites requiring high-visibility safety apparel with minimal flame-retardant qualities such as welding. Machine-wash vest up to 25 times without deteriorating the self-extinguishing feature.</p> |
| Material Details | <p>Polyester Mesh</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |

















