Glowear 8248z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest
Login to View Prices
GloWear 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – Small/Medium Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Small/Medium |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8248-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest |
| Manufacturer Part Number | 24063 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester solid material (3.6 oz) with a mesh back (3.3 oz), 8248Z Two-Tone Surveyors Vest is Type R, Class 2-approved for worker safety in low-visibility conditions. ANSI-compliant, 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent color provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Contrasting, fluorescent 3-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. Store and quickly access equipment in two outside and four inside pockets. They include storage space for pens, phones, notepads and more. Zipper closure provides quick, on/off movements. Vest conveniently holds two radios with the stable mic tabs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
Glowear 8248z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest
Login to View Prices
GloWear 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – Large/Extra Large Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Large/Extra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8248-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest |
| Manufacturer Part Number | 24065 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester solid material (3.6 oz) with a mesh back (3.3 oz), 8248Z Two-Tone Surveyors Vest is Type R, Class 2-approved for worker safety in low-visibility conditions. ANSI-compliant, 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent color provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Contrasting, fluorescent 3-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. Store and quickly access equipment in two outside and four inside pockets. They include storage space for pens, phones, notepads and more. Zipper closure provides quick, on/off movements. Vest conveniently holds two radios with the stable mic tabs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Glowear 8248z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest
Login to View Prices
GloWear 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – 2-Xtra Large/3-Xtra Large Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 2-Xtra Large/3-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8248-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest |
| Manufacturer Part Number | 24067 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester solid material (3.6 oz) with a mesh back (3.3 oz), 8248Z Two-Tone Surveyors Vest is Type R, Class 2-approved for worker safety in low-visibility conditions. ANSI-compliant, 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent color provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Contrasting, fluorescent 3-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. Store and quickly access equipment in two outside and four inside pockets. They include storage space for pens, phones, notepads and more. Zipper closure provides quick, on/off movements. Vest conveniently holds two radios with the stable mic tabs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
Glowear 8248z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest
Login to View Prices
GloWear 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8248-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest |
| Manufacturer Part Number | 24069 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester solid material (3.6 oz) with a mesh back (3.3 oz), 8248Z Two-Tone Surveyors Vest is Type R, Class 2-approved for worker safety in low-visibility conditions. ANSI-compliant, 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent color provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Contrasting, fluorescent 3-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. Store and quickly access equipment in two outside and four inside pockets. They include storage space for pens, phones, notepads and more. Zipper closure provides quick, on/off movements. Vest conveniently holds two radios with the stable mic tabs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |

















