Ergodyne 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest
Login to View Prices
Ergodyne 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest
Ergodyne 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest – 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Orange – Pocket, Mic Tab, Reflective – 1 Each
Additional information
| Weight | 0.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 10.25 × 1.00 in |
| Color Family | Orange |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Orange |
| Number of Pockets | 6 |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Apparel Type | Safety Vest |
| Global Product Type | Safety Vests |
| Waist Size | 58" to 64" |
| Size Group | 4X-Large/5X-Large |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476240693 |
| MPN | 24069 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Safety Vest |
| size-standard | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| product-color | Orange |
| product-material | Mesh |
| country-of-origin | Indonesia |
| closure | Zipper |
| height | 15.3" |
| width | 1" |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Reflective |
| length | 10.3" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8248Z |
| manufacturer-part-number | 24069 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester solid material (3.6 oz) with a mesh back (3.3 oz), 8248Z Two-Tone Surveyors Vest is Type R, Class 2-approved for worker safety in low-visibility conditions. ANSI-compliant, 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent color provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Contrasting, fluorescent 3-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. Store and quickly access equipment in two outside and four inside pockets. They include storage space for pens, phones, notepads and more. Zipper closure provides quick, on/off movements. Vest conveniently holds two radios with the stable mic tabs.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 14.40 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.