Ergodyne 8244PSV Type P Class 2 Expandable Public Safety Vest
Login to View Prices
Ergodyne 8244PSV Type P Class 2 Expandable Public Safety Vest
Ergodyne 8244PSV Type P Class 2 Expandable Public Safety Vest – Medium/Large Size – Hook & Loop Closure – Lime – Adjustable, Reflective, Mic Tab, Pocket, Expandable Side – 1 Each
Additional information
| Weight | 0.5800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 10.25 × 1.00 in |
| Color Family | Green |
| Size Group | Medium/Large |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Waist Size | 40" to 48" |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color(s) | Lime |
| Apparel Type | Safety Vest |
| Global Product Type | Safety Vests |
| Number of Pockets | 2 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476213642 |
| MPN | 21364 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Safety Vest |
| size-standard | Medium/Large |
| product-color | Lime |
| country-of-origin | China |
| closure | Hook & Loop |
| height | 15.3" |
| width | 1" |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Expandable Side |
| length | 10.3" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8244PSV |
| product-name | 8244PSV Type P Class 2 Expandable Public Safety Vest |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester mesh (3.3 oz), the 8244PSV Expandable Public Safety Vest is Type P, Class 2-approved for worker safety in low-light conditions. Adjustable sides allow an easy, comfortable fit. ANSI-compliant 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent color provide maximum visibility and protection. Hook-and-loop breakaway features on shoulders and side easily disentangle vest from dangerous situations. Vest is perfect to wear over turnout gear because it is simple to take on and off and has enough room for bulky clothes. Store and quickly access equipment in outside pocket and divided inside pocket. Safety vest securely holds two radios with the stable mic tabs.</p> |
| material-details | <p>Polyester Mesh</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 9.28 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.