GloWear 8235ZX Type R Class 2 Two-Tone X-Back Vest – Pocket, D-ring, Reflective – 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size – Zipper Closure – Polyester – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8235ZX |
| Product Name | 8235ZX Type R Class 2 Two-Tone X-Back Vest |
| Manufacturer Part Number | 26189 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester solid (3.6 oz), the 8235ZX Two-Tone X-Back Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant, 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Contrasting, fluorescent 3-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. X-back feature highlights your entire core for protection and safety. Store and quickly find items and tools in five pockets (one inside, four outside). Three outside pockets have open flaps to secure items when working. D-ring access slot is used to attach a harness. Easily put on or take off vest with the zipper closure. Design is CSA-compliant to provide safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
GloWear 8235ZX Type R Class 2 Two-Tone X-Back Vest – Pocket, D-ring, Reflective – Small/Medium Size – Zipper Closure – Polyester – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Small/Medium |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8235ZX |
| Product Name | 8235ZX Type R Class 2 Two-Tone X-Back Vest |
| Manufacturer Part Number | 26183 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester solid (3.6 oz), the 8235ZX Two-Tone X-Back Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant, 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Contrasting, fluorescent 3-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. X-back feature highlights your entire core for protection and safety. Store and quickly find items and tools in five pockets (one inside, four outside). Three outside pockets have open flaps to secure items when working. D-ring access slot is used to attach a harness. Easily put on or take off vest with the zipper closure. Design is CSA-compliant to provide safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
GloWear 8235ZX Type R Class 2 Two-Tone X-Back Vest – Pocket, D-ring, Reflective – Large/Extra Large Size – Zipper Closure – Polyester – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Large/Extra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8235ZX |
| Product Name | 8235ZX Type R Class 2 Two-Tone X-Back Vest |
| Manufacturer Part Number | 26185 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester solid (3.6 oz), the 8235ZX Two-Tone X-Back Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant, 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Contrasting, fluorescent 3-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. X-back feature highlights your entire core for protection and safety. Store and quickly find items and tools in five pockets (one inside, four outside). Three outside pockets have open flaps to secure items when working. D-ring access slot is used to attach a harness. Easily put on or take off vest with the zipper closure. Design is CSA-compliant to provide safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
GloWear 8235ZX Type R Class 2 Two-Tone X-Back Vest – Pocket, D-ring, Reflective – 2-Xtra Large/3-Xtra Large Size – Zipper Closure – Polyester – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 2-Xtra Large/3-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8235ZX |
| Product Name | 8235ZX Type R Class 2 Two-Tone X-Back Vest |
| Manufacturer Part Number | 26187 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester solid (3.6 oz), the 8235ZX Two-Tone X-Back Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant, 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Contrasting, fluorescent 3-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. X-back feature highlights your entire core for protection and safety. Store and quickly find items and tools in five pockets (one inside, four outside). Three outside pockets have open flaps to secure items when working. D-ring access slot is used to attach a harness. Easily put on or take off vest with the zipper closure. Design is CSA-compliant to provide safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |

















