GloWear 8230Z Class 2 Two-Tone Mesh Zipper Vest, Polyester, 4X-Large/5X-Large, Orange
Login to View Prices
47 in stock
SKU:
EGO21319
Categories: Janitorial & Sanitation, Safety & Security
Class 2 two-tone mesh fabric vest with zipper closure. ANSI-compliant polyester mesh (3.3 oz). 2 ANSI-compliant 3M Scotchlite Reflective. Reflective set on 3.5 contrasting background. One inside pocket. Single radio mic tab.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 10.25 × 1.00 in |
| Color Family | Orange |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Pockets | 1 |
| Color(s) | Orange |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Apparel Type | Safety Vest |
| Global Product Type | Safety Vests |
| Waist Size | 58" to 64" |
| Size Group | 4X-Large/5X-Large |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476213192 |
| MPN | 21319 |
| Brand | ergodyne® |
Be the first to review “GloWear 8230Z Class 2 Two-Tone Mesh Zipper Vest, Polyester, 4X-Large/5X-Large, Orange” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.