Ergodyne 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash
Login to View Prices
Ergodyne 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash
Ergodyne 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash – 3-Xtra Large Plus Size – Polyester – Lime – Pocket, Reflective – 1 Each
Additional information
| Weight | 0.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 10.25 × 1.00 in |
| Size Group | 3X-Large+ |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Pockets | 1 |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color(s) | Lime |
| Apparel Type | Safety Vest |
| Global Product Type | Safety Vests |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476270164 |
| MPN | 27016 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Safety Vest |
| size-standard | 3-Xtra Large Plus |
| product-color | Lime |
| product-material | Polyester |
| country-of-origin | China |
| height | 15.3" |
| width | 1" |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Reflective |
| length | 10.3" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8140BA |
| product-name | 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>8140BA Hi-Vis Safety Sash is a Type O, Class 1-approved protection measure for workers. Lightweight, ANSI-compliant polyester oxford fabric enhances visibility for workers in difficult conditions. X-back design keeps straps in place and highlights your back when facing the other way. Extra layer of 1.375" 3M Scotchlite High Gloss tape reflects light and protects you in the poorest lighting conditions. Easily take off with breakaway shoulders and sides to avoid entanglement. Store small items in outside pocket for quick accessibility.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 12.80 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.