GloWear 8009 Class E Two-Tone Mesh Leg Gaiters – Breathable, Reflective Strip – Drawstring Closure Closure – Orange – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Leg Gaiter |
| Product Color | Orange |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Drawstring Closure |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective Strip |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8009 |
| Product Name | 8009 Class E Two-Tone Mesh Leg Gaiters |
| Manufacturer Part Number | 29091 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8009 Hi-Vis Two-Tone Leg Gaiters increase day and night visibility. They provide safety and protection in low-light conditions with 360-degree reflective tape and contrasting, orange and yellow fluorescent colors. They meet ANSI/ISEA 107 and Class E standards for worker protection. Easily slip leg gaiters on over your shoes and pants. Secure them to your lower legs by tightening the drawstring closure on the top and bottom. One size fits all so easily adjust fit to your liking or wear over bulky boots. Polyester mesh and elastic material is breathable and doesn't restrain movement while working. Pair with other high-visibility clothing to enhance your safety while working in dangerous environments.</p> |
| Material Details | <p>Polyester Mesh</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 5.12 oz |











