GloWear 8008 Class E Hi-Vis Leg Gaiters – Weather Proof, Reflective – Drawstring Closure Closure – Polyurethane, Polyurethane – Lime – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Leg Gaiter |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | China |
| Closure | Drawstring Closure |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8008 |
| Product Name | 8008 Class E Hi-Vis Leg Gaiters |
| Manufacturer Part Number | 29083 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed with weatherproof polyester and polyurethane coating, 8008 Hi-Vis Leg Gaiters protect pants from anything you step in while on the job. They also add a level of safety during your work day with high-visibility fluorescent colors and 2" 3M Scotchlite reflective tape. Leg gaiters meet ANSI 107 standard for safety and protection in poor light conditions. They can be easily slipped on over your shoes and pants and secured to the lower leg by tightening the drawstring closure on the top and bottom. They adjust to your comfort level.</p> |
| Material Details | <p>Polyester Shell</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |
GloWear 8008 Class E Hi-Vis Leg Gaiters – Weather Proof, Reflective – Drawstring Closure Closure – Polyurethane, Polyurethane – Orange – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Leg Gaiter |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | China |
| Closure | Drawstring Closure |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8008 |
| Product Name | 8008 Class E Hi-Vis Leg Gaiters |
| Manufacturer Part Number | 29081 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed with weatherproof polyester and polyurethane coating, 8008 Hi-Vis Leg Gaiters protect pants from anything you step in while on the job. They also add a level of safety during your work day with high-visibility fluorescent colors and 2" 3M Scotchlite reflective tape. Leg gaiters meet ANSI 107 standard for safety and protection in poor light conditions. They can be easily slipped on over your shoes and pants and secured to the lower leg by tightening the drawstring closure on the top and bottom. They adjust to your comfort level.</p> |
| Material Details | <p>Polyester Shell</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |













