Global Industrial Single Sided Cantilever Rack Add-On 48″”Wx38″”Dx96″”H – Best Value Series
Login to View Prices
EXPAND THE DIMENSION OF YOUR EXISTING GLOBAL INDUSTRIAL™ SINGLE SIDED HEAVY DUTY CANTILEVER RACK. THE SINGLE SIDED ADD-ON RACK CAN BE EASILY ADDED ALONGSIDE THE COMPATIBLE GLOBAL INDUSTRIAL™ SINGLE SIDED CANTILEVER RACK STARTER (MODEL 320821). IT’S THE PERFECT ADDITION TO YOUR STARTER RACK WHEN YOU NEED MORE ARM SUPPORT TO HOLD LONGER MATERIALS. THIS ADD-ON PIECE FEATURES 4 INDIVIDUAL 24″” ARMS. ARM CAPACITY IS 1200 LBS. PER ARM. DIMENSIONS ARE 48″”W X 38″”D X 8’H. PLEASE NOTE THAT THE LOADED CARGO MUST NOT EXCEED THE BEARING LOADING CAPACITY OF THE UNIT. 1 YEAR LIMITED WARRANTY.
Additional information
| Weight | 151.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Color | Gray |
| UNSPSC | 24102004 |
| Fob Origin | Origin |
| UPC | 707022458658 |
| MPN | 320821A |
| Brand | Global Industrial |






Reviews
There are no reviews yet.